Stalo se v roce 2001
1. března 2001 se konalo sčítání lidu. V České republice žilo k tomuto datu 10 292 933 lidí, z toho 5 019 381 mužů a 5 273 552 žen.
Jimramov měl 1216 obyvatel s trvalým pobytem, nežil zde žádný cizinec. Do počtu se ale připočítávali také občané Ubušína, Trhonic a Sedlišť.
Samotný Jimramov měl 685 obyvatel, Benátky 214, Sedliště 125, Trhonice 97 a Ubušín 95 obyvatel.
V červenci dláždili kameníci chodníky po pravé straně náměstí od čp. 72 po č.p. 79 dlažbou z drobných žulových kostek. Plocha u domu p. Veselého čp. 79 uprostřed náměstí byla upravena stejně jako loni plocha před spořitelnou.
Z Horní školy do budovy radnice byla přestěhována obecní knihovna.
19. 8. bylo v Ubušíně slavnostně otevřeno víceúčelové hřiště. Rozpočtové náklady na výstavbu činily půl milionu korun, ale tím, že většinu prací prováděli občané Ubušína sami svépomocí, bylo hřiště pořízeno o tři sta tisíc korun levněji. Občané společně s chalupáři zdarma odpracovali přes tři tisíce hodin. Hlavní úlohu v této akci měli místní hasiči. Otevření hřiště bylo svátkem nejen občanů Ubušína, ale také ubušínských chalupářů.
V rámci projektu Rozkvetlá obec zastupitelstvo nabídlo občanům poskytnutí samozavlažovacích truhlíků na květiny od firmy LEBIŠ Boskovice i s návodem o správném pěstování popínavých muškátů. Výzva byla občany přijata kladně. 174 domácnosti ze všech místních částí si truhlíky zdarma odebraly a dalších 713 truhlíků si koupily.
K 1. 1. 2001 bylo v Jimramově plynofikováno 159 objektů, v Sedlištích 16.
V listopadu byla uzavřena pivnice Koruna pana Šimona. Dům byl ve velmi špatném stavu.
Jimramov se opět zúčastnil soutěže o cenu Programu regenerace památkových rezervací a zón. V regionálním kole se umístil na 2. místě s 212 body za prvními Boskovicemi. Bylo to ocenění za dlouhodobou péči o regeneraci sídla.
Opravovala se část zámku. Majitelé nechali vyměnit krovy a střechu na budově bývalého pivovaru - čp. 59.
28. 8. večer přijeli do Jimramova hosté z
francouzského městečka Meyrargues - 19 občanů (starosta Raymond Bruno s
manželkou, paní Vera Fichant s manželem, Lilliane a Robert Larea, Yves Nicoli,
Michel Belorgeot , Christiane Missir, Claude Maitre, Louis a Michele
Renaudin, Louis a Emmanuel Davin, Joel a Agnes Gontier, Marie-Louis
Lalubie, Simone Giry, Francine Prigent-Picard) . Hosté byli ubytováni v
soukromí v rodinách ochotných jimramovských občanů. Program pro hosty
připravoval obecní úřad, kulturní komise a Klub českých turistů Jimramov.
Hlavním organizátorem byl vedle starosty ing. Jar. Bartoš. Organizátoři
umožnili hostům návštěvu obcí v okolí, městské památkové rezervace v Litomyšli,
zámku Litomyšl, Poličky, modrotiskové dílny v Olešnici, keramické dílny v
Kunštátu, jeskyně v Rudce, pivovaru v Černé Hoře, přehrady na Křetínce,
hradu Svojanov, skanzenu Veselý Kopec, kostelíku Zelená Hora ve Žďáru. V
souvislosti s touto návštěvou připravila kulturní komise v neděli 26. 8. pro
hosty a pro všechny občany a návštěvníky Jimramova na náměstí vystoupení dětské
skupiny mažoretek, dětské dechové hudby z Bystřice a večer vystoupení cimbálové
a taneční skupiny Lučina z Brna. Na závěr pobytu hostů v Jimramově se
uskutečnilo setkání v sokolovně (28.8.). Po slavnostních projevech
strarostů, předání dárků a kulturním vystoupení místního ekumenického pěveckého
sboru a dětského sboru p. Bradáče následovala družná zábava se
zpěvem a tancem (hudba p. Košťála z Bystřice) dlouho do noci. Svoji návštěvu
České ropubliky francouzští hosté ukončili prohlídkou Prahy.
Setkání s francouzskými přáteli
V dalších dnech (31. 8. - 2. 9.) navštívili Jimramov další zahraniční hosté - delegace z řecké obce Paxos z ostrova Paxos. V Bystrém se konal festival Cultural Village of Europe a na něm se setkali zástupci vesnic z 11 zemí Evropy (Dánska, Holandska, Francie, Itálie, Anglie, Řecka, Estonska, Německa, Maďarska, Španělska a Česka - Bystré). O ubytování se staraly obce sdružení Svratecko-křetínského trojúhelníku a Jimramov hostil skupinu mladých Řeků. Přesto, že hosté byli v Jimramově jen ubytováni (v rodinách) a měli problémy při příjezdu do České republiky, podařilo se uskutečnit dvě setkání. První bylo hned po příjezdu v bistru paní Šípošové. Řecké delegace byla ještě neúplná – část přiletěla dalším letadlem. Druhé setkání se uskutečnilo po programu v Bystrém – večer v sokolovně. Na přání hostů, kteří chtěli napravit neúplné setkání při příjezdu, se bez přípravy uskutečnil krásný večer. Hosté předvedli krásné řecké písně a tance, i hostitelé si zazpívali a setkání se protáhlo do pozdní noci. Předseda obecní rady Paxosu, který delegaci vedl, pozval při této příležitosti občany Jimramova k návštěvě Paxosu.
K 1. lednu 2001 získala Základní škola Jimramov právní subjektivitu, stala se na základě rozhodnutí zastupitelstva obce příspěvkovou organizací. Její součástí se stala i mateřská škola.
Jednalo se o stavbě nové tělocvičny.
15. května projížděl Jimramovem cyklistický Závod míru. 5. etapa závodu z Olomouce vedla okresem od Sulkovce do Jimramova a dále přes Roženecké Paseky (vrch. prémie), Nové Město , Žďár, Sklené, Tři Studně, N. Město do Žďáru a měřila 168 km. Jimramovští přišli pozdravit a povzbudit jezdce hlavně ve výjezdu do Horky směrem k Věcovu, někteří na horské prémii na Roženeckých Pasekách.
V Jimramově byl letos založen Klub českých turistů. Ustavující schůze se konala 3. května 2001 a k tomuto dni se do něj přihlásili 34 členové (dospělí 16, mládež 15, důchodci 3).
V polovině února se ze Svitavska do Jimramova rozšířila chřipka. Bylo tolik nemocných dětí, že v ZŠ byly vyhlášeny týdenní chřipkové prázdniny.
15. července přišla bouřka vichřicí. Vítr poškodil listnaté stromy v zámeckém parku Bludníku a jeden strom v sousední zahradě vyvrátil.
9. července byly po pohřebních obřadech uloženy do hrobky ostatky Richarda Belcrediho, posledního majitele jimramovského zámku a velkostatku a zámku v Líšni. Zemřel v emigraci v Německu (Bad Tolz) v roce 1956