hlava1

 

IMG_20140123_0005Povodeň 1997

 

 

 

 

 

 

Po vytrvalých a vydatných deštích v sobotu 5., neděli 6. a pondělí 7. července 1997 se zvýšila hladina Fryšávky a hlavně Svratky. Podle zprávy povodňové komise Obecního úřadu  v Jimramově kronikář zapsal:

V neděli ohlásil člen povodňové komise p. Vladislav Procházka, že na dolním konci obce začíná voda z řeky pronikat do zahrad. Večer byl stav na vodoměru 80 cm. V noci na pondělí však hladina řeky silně stoupala a v ranních hodinách už byl zatopen suterénní byt rodiny Svobodovy v domě p. Krejčího čp. 257. V dopoledních hodinách začali místní hasiči pomocí stříkaček čerpání vody ze zahrady tohoto domu. Velitel SDH Zdeněk Bureš požádal o pomoc při čerpání i hasiče z Hasičského záchranného sboru N. Město a Bystřice n. P.

 

 

 

Tab 160a                      Povodně 1997     436

 

Protože voda stále stoupala bylo rozhodnuto připravit pytle s pískem a ukládat je na místa, kde voda začala řeky vytékat (za Panským domem a na silnici u Krnáčových). Zároveň se u ohrožených domů pomocí pytlů s pískem utěsňovaly vchodové dveře a okna do sklepů. Pytle poskytlo Zemědělské družstvo Jimramov, písek firma AUTOSTAV. Povodňová komise byla stále ve styku s Okresní povodňovou komisí. Voda stále stoupala. V 17 hodin dosáhla výše 120 cm a Obecní úřad vyhlásil povodňové pohotovosti. Na pomoc při čerpání přijeli hasiči SDH Sedliště, Trhonice a Ubušín. a HZS ze Žďáru. Hasiči se čerpáním snažili udržet stav vody v zahradách na současné výši. Když v 19.30 vystoupila hladina řeky na 160 cm, vyhlásil Obecní úřad rozhlasem stav ohrožení a požádal občany o pomoc v dalším rozvážení pytlů s pískem na nejohroženější místa. Službu na Obecním úřadě měli nepřetržitě členové povodňové komise František Dobiáš (starosta byl v tyto dny na dovolené mimo Jimramov) a Jaroslav Pajkr. Po 21. hodině se voda přelila v prostoru u "Kotkovice" a za Panským domem přes hráz a utvořila proud "druhé" řeky přes zahrady kolem domů čp. 257 a čp. 1 a v dolní části obce ohrozila 42 domů a silnici ke Strachujovu.

 

IMG_20140123_0002     IMG_20140123_0007

 

 Hladina řeky stoupala do výše 2,20 m. V nejvíce ohroženém domě čp. 257 dosáhla voda v místnostech suterénního bytu a garáži do výše 160 cm.


U Benátského mostu se voda přelila přes hráz i na Benátky a zatopila 12 domů, areál firmy Autostav a 32 garáží na Vápenici. Čerpání bylo v té chvíli neúčinné a bylo ukončeno. Po dohodě s velitelem Záchranného hasičského sboru ze Žďáru n. S. bylo rozhodnuto evakuovat všechny občany ze zatopené části obce.

 Ubytování pro evakuované občany velice rychle a ochotně zajistil ředitel ISŠ Mgr. Ivo Ieplý v internátě školy. Bylo zde ubytováno 41 občanů, 17 vojáků a 12 hasičů. Ostatní občané se ubytovali u svých příbuzných a známých.

 Vysoký stav vody způsobil zatopení také 5 domů v Mostní ulici a tato ulice byla neprůjezdná. Zatopené silnice byly po dohodě se Správou silnic Bystřice n. P. uzavřeny. Bezproblémový zůstal jen příjezd od N. Města, protože rozvodněná Fryšávka zalila silnici na Vříšti a Svratka v Lačnově.

 V noci po 1. hodině přijelo do Jimramova na dvou nákladních autech TATRA 15 vojáků s 2 důstojníky z posádky Jihlava. Z rozhodnutí Okresní povodňové komise byli k dispozici Obecnímu úřadu a pomáhali při dokončení evakuace, hlásili změny ve výši hladiny a hlídali opuštěné objekty. Právě v té době povodeň kulminovala, déšť zmírnil a voda začala opadat.

 V úterý 8. 7. byly Benátky z Jimramova nepřístupné a proto vojenská tatra převážela občany k nutným nákupům. S potížemi se dostávali do práce pracovníci továrny GAMA, kde nebyl provoz přerušen. Během úterý hladina vody klesala a navečer se mohli evakuovaní občané vrátit do svých domovů. Ve středu 9. července bylo zahájeno čerpání vody ze zatopených sklepů, studní a dalších prostor, ze kterých dosud voda neopadla. Tyto akce prováděli členové místní SDH a hasiči ZHS ze Žďáru, N. Města a Bystřice.

  18. července  do Jimramova přišla nová povodňová vlna, tentokrát hlavně z Poličska. V řece opět voda stoupla a hrozilo zaplavení domů u hráze. Občané po zkušenostech z první záplavy vyklízeli nábytek a připravovali se opět k evakuaci. Hladina vody na vodoměru ukazovala večer na 120 cm. Na štěstí v sobotu 19. července voda začala opadat. Hasiči odčerpávali pomocí stříkaček vodu ze zatopených zahrádek za hrází, hlavně za domem p. Muroně čp. 243. Čerpání bylo ukončeno v pondělí 21. 7. ráno. Místním hasičům pomáhalo družstvo z Bystřice a v noci z neděle na pondělí vystřídali opravdu unavené místní hasiče hasiči ze Žďáru. Ze sklepů některých domů se voda odčerpávala ještě celý následující týden.

 Více či méně voda poškodila 60 domů v Jimramově a na Benátkách. Téměř ve 30 domech přetekla voda parapet oken v přízemí. Na Benátkách byly zasaženy povodní domy čp. 1, 2, 4, 5, 10, 11, 12, 25, 26, 28, 30 a 31. V Jimramově to byly domy v Dolní ulici - čp. 257, 1 - 6, 109, 110, 112 - 114, 123, 194, 173, 145, 151, 204, 235 - 239, 103, 203, 118, 119, 205, 206, 240 - 244, 248, 266, 267, 207, na Strachujovské ulici čp. 251, 244, 99, 277 a 127 a v Mostní ulici 33, 34, 35, 321 a 322. Z těchto domů je 17 rekreačních.

Jimramov_B99      IMG_20140123_0004


 Vlhkost se v zatopených domech držela ještě dlouho, někde i přes zimu. Obec zakoupila výkonný teplomet na propan-butan a elektrický odvlhčovač. Oba přístroje zapůjčovala do postižených domů. Do zimy se nepodařilo dostatečně vysušit dům rodiny Kubíkových na Strachujovské, a proto obec poskytla paní Kubíkové náhradní ubytování.

 Povodeň zničila povrch vozovky v Dolní ulici podél hráze a na silnici ke Strachujovu došlo k sesuvu krajnice pod Jimramovem a ve sjezdu do Strachujova. Silničáři zde právě měli pokládat nový asfaltový povrch a na těchto místech museli tuto práci odložit. Do října zde zpevňovali krajnici a stavěli kamenný taras na svahu k řece. K sesuvu krajnice také došlo na silnici k Borovnici proti Sedlištím. Silnice byla uzavřena a oprava byla prováděna až v listopadu. Specialisté zde prováděli vrty v krajnici a vkládali do nich železobetonové výztuhy až do skalní podlože. Podobně se krajnice upravovala u Strachujova.

 Také rybáři měli problémy. Byla narušena hráz rybníka u Strachujova a při první povodni voda téměř přetekla z řeky do rybníka.

 Povodňová pohotovost v povodí Svratky byla i v Sedlištích a hlavně v Unčíně.  Při povodni se osvědčila Vírská přehrada, která zadržela velké množství vody a spolu s Brněnskou přehradou ochránila před záplavami obce na dolním toku Svratky. Po první záplavě, kdy se Vírská přehrada zcela zaplnila se nadržená voda maximálně upouštěla a byla připravena přijmout druhou vlnu. Byla to také prověrka účinnosti oprav přehrady, které byly provedeny v minulých letech a právě byly dokončeny. Opravy byly nutné pro špatně provedené práce při zakládání stavby v letech 1948- 1950 a padesátých letech (dle informací přednosta OkÚ při besedě s hasiči). Před povodněmi měla přehrada právě pro opravy nízký stav a v červenci po povodních turisté mohli obdivovat přetékání vody přes horní přepad a hlavně mohutný sloupec vody tryskající z dolní výpusti.

 Povodeň byla opravdu velká. Ani nejstarší občané takovou nepamatovali. Vzpomínalo se na tu v létě roku 1965, ale výška vody ve Svratce byla tenkrát asi o 25 - 30 cm nižší. Velká povodeň prý byla v roce 1848, kdy voda protékala i náměstím. Tehdy však ještě nebyla Svratka regulována hrázemi.

 V porovnání s hrozivou záplavou v jiných oblastech Moravy byla jimramovská povodeň maličkost, ale s následky se postižení vyrovnávali do konce roku i v roce dalším.

 V této vyjímečné situaci se výrazně projevila pomoc ostatních občanů a občanů jiných obcí. Ve čtvrtek 10. 7. sdělil telefonicky starosta obce Maleč, okr. H. Brod pan Vondrák, že zastupitelstvo této obce se rozhodlo uspořádat sbírku mezi občany a vybranou částku poukázat přímo ObÚ Jimramov jako podoru na škody způsobené povodní (šlo o 24 260 Kč). Další pomoc přišla z městečka Maštov, okr. Chomutov, kde byla sbírka zorganizována na popud manželky starosty, která byla v době povodně v Jimramově na soukromé návštěvě. Starosta Maštova pan Slunečko předal našemu starostovi 27 030 Kč. Další finanční pomoc přišla od občanů Nyklovic (25 tisíc Kč), Daňkovic (3 OOO) a 4 tisíce Kč od dalších soukromých osob.

 

IMG_20140123_0008             Povodeň 1997  409

 Majitel firmy Sucharda z Blažkova nabídl obci provést zdarma odstranění závad po povodni. 3 pracovníci této firmy tři dny prováděli opravy chodníků a další opravy dle dohody s technickým pracovníkem obce p. F. Vetešníkem, který měl v té době starostí nad hlavu (od organizování oprav a zajišťování materiálu až po zajišťování stravování a občerstvení).

Na odstraňování následků živené pohromy byly vyčleněny peníze i z rozpočtu okresu - celkem 830 tisíc. Jimramov obdržel 250 tisíc na opravu místních komunikací.

 Další částku 300 tisíc obdržel ObÚ na vybudování náhradního ubytování. Použije je na úpravu obecních prostor v Sedlištích a Trhonicích na byty k náhradnímu ubytování.

 

Obecní zastupitelstvo na své schůzi 24. července vysoce ocenilo činnost místního SDH a všech has. sborů, které se podílely na likvidaci povodně. Poděkovalo členům povodňové komise za odvedenou práci. Zároveň vyslovilo uznání technickému pracovníkovi ObÚ Františku Vetešníkovi.  Rozhlasová stanice Vltava koncem července vysílala rozhovor se starostou p. Kellerem o povodni v Jimramově. Rozhovor byl otištěn v září ve Zpravodaji.

Za obětavou práci v této mimořádné situaci bylo SDH Jimramov uděleno Čestné uznání starosty Sdružení hasičů Čech a Moravy.

 14. srpna byla svolána členská schůze SDH Jimramov, které se zúčastnil také přednosta OkÚ Žďár n. S. p. J. Teplý, velitel Záchranného hasičského sboru D. Ryba a starosta Jimramova J. Keller. Přišli poděkovat dobrovolným hasičům za obětavou činnost při povodních a strávili s nimi chvíle zajímavé besedy o činnosti hasičů, o dalších opatřeních při mimořádné situaci a o budování systému záchranné služby.

.

Povod Sedlak 1997      4432      Povodně 1997     438

 

Tab 153a        Povodně 1997     439