Kronika Jimramova


        Josefa Pavelky                                                             
             

                Soukromý i veřejný život našich předků

Zimní radovánky

Zima přinesla ssebou i jiné radosti, hlavně mládeži školní. Bylo to sáňkování a klouzačka. Lyže byly tenkrát u nás neznámé (skoro do r. 1900). Sáňkovalo se na sáňkách, které si ze dvou prkének chlapci sami zhotovili. Samotížky, zhotovené kolářem byly velkým přepychem. Rohaček nikdo neznal. Na klouzačce jezdilo se jen v botech nebo dřevákách, což přidávalo mnoho práce ševcům a zlosti tatínkům, což mělo za následek, že někteří šetrní rodiče svým potomkům po příchodu ze školy botky odebrali a zavřeli. Jeden z mých spolužáků, který bydlil u řeky, postižen jsa tímto opatřením vyběhl vždy na chvíli z chalupy a klouzal se bos a byl přitom zdráv jako ryba.

  

Brzo však lze i u nás spatřiti zárodky umění bruslařského. Vynalézaví kluci hotovili si sami z dřevěné podešve a půlky železného oblouku ze starého struhadla tak zvané „šlajfajzny“, které byly jakýmsi prahistorickým předkem nynějších hokeyek s tím rozdílem, že těchto se užívá v páru, kdežto šlajfajzňu měl každý kluk jen jednu. Měl ji umně přivázanou špagátem na jedné noze (řemen byl přepychem) a druhou nohou se odrážel. Dostal jsem darem od strýčka pár železných bruslí (šroubovek), ale klukovskou porotou nebyla potřeba dvou bruslí uznána a proto jsem jezdil také jenom na jedné, druhou jsem půjčil kamarádovi.

Na sáňkách jezdilo se po silnici se všech okolních kopců. Za večerů sáňkovala i mládež dospělá. 

Klouzačky pro „pěší“ byly všude. Nejdelší byly v silničních příkopech od katolické školy až po školu evangelickou, které byly jízdní dráhou školní mládeže oběma směry k domovu směřující.

I na klouzačkách byli „odborníci“, kteří dovedli podkůvkou své boty vyrýti na hladké klouzačce čáru až 2 cm širokou k nemalé zlosti ostatních milovníků pěkně uhlazené plochy klouzačky. V touze tento výkon co nejvíce stupňovati vráželi si někteří ostrý hřebík do podpatku zapomínajíce, že zanechají pak viditelné stopy na podlaze  doma, což jim určitou nepříjemnost v rodině způsobilo.

Nastal-li odměk (obleva), stavěli se sněhuláci a pořádaly se bohatýrské mejdany se sněhovými koulemi, čemuž se v Jimramově říkalo „hrudování“. Za škaredého počasí, v němž nikdo „ani psa ven nevyhnal“ slezly se  děti někde v teple a poslouchaly strašidelné a loupežnické historie, které jim některý šibal vykládal maje při tom velkou legraci z jejich vyjevených očí.

Z toho všeho jest viděti, jak málo stačilo v tehdejší době mládeži k zábavě a radosti ze života a jak malé bylo porozumění  p.t. rodičů pro sportovní rekordy a pro sport vůbec. Přesto byla jimramovská mládež zdravá a statná a měla se čile k životu.

ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOLY