Kronika Jimramova


        Josefa Pavelky                                                               
                                                                                                                

                Soukromý i veřejný život našich předků

Po posvícení

Brzy po posvícení nastaly chmurné podzimní dny, mlhavé a deštivé. Dokončovala se sklizeň bramborů, řepy a zelí.

Přišla slavnost dušiček s originálním lampionovým průvodem Katol. polit. jednoty na hřbitov a do hraběcí hrobky. Při této slavnosti nepanovala tenkráte tak nákladná a krásná nádhera při výzdobě hrobů jako dnes. Lidé zdobili hroby svých milých zemřelých mechem a chvojím. Věnce a kytice ze smrčí, vřesu a posledních květů a plodů podzimu robili doma sami. Mnohdy věnce zpestřili nevkusnými růžemi z barevných papírů. Hroby osvětlovali svíčkami, buď přímo na hrobech postavenými, nebo u bohatších v náhrobních svítilnách. R. 1948 poprvé za mého života nebyly svíčky k dostání. Svítilo se jakýmisi kahanci naplněnými hořlavou látkou, která velmi pěkně čmoudila.

Brzo po dušičkách, kolem sv. Martina, přišel obyčejně první sníh, plískanice, zima. V tu dobu byly již polní práce skončeny, až snad na poslední oračky.  V stodolách se mlátilo obilí a v kuchyni  krouželo a nakládalo se zelí.

Tuto část roku bývala v Jimramově nejsmutnější. Venku plískanice, sníh a tma jako v pytli přesto, že otcové města koupili v roce 1877 osm pouličních lamp petrolejových.  Lampy totiž velmi často nesvítily. Nekonečně dlouhé večery krátili si i mladší besedami.

Aby se mnoho neprosvítilo držívala se před večeří černá hodinka, tj. sedělo se potmě. Jen zákmit ohně ze sporáku dodával sporé světlo. Úřednické paničky chodívaly v té době na „visity“.

Ani při besedách se nezahálelo. Za doby starší se předlo nebo dralo peří. Později přástky přestaly. Tyto besedy byly oblíbeny nejen u sousedů a sousedek, ale i u dospělé mládeže. Scházela se děvčata na přástky, nebo na dračky u některé z nich a za nimi přišli mládenci. Že o těchto besedách nebyla nouze o zábavu jest jisto a že vyprovázení z besed nebylo ani pannám ani mládencům nepříjemné mi snad každý, kdo se v podobné situaci octnul, uvěří.

Páni sousedé chodili na podzim na hony ovšem jako hosté, později nájemci. Za dob nejstarších 1590 byla to jedna ze dvou robot, které pan Pavel KatharinKatharů nezrušil. Byliť jimramovští povinni až do roku 1778 posílati honce na panské hony. Tento závazek samočinně pominul a sousedé chodili na hony dále, jako hosté. Formálně zrušen byl hr. Antonínem Belcredim r. 1778.

Byla tenkrát v okolí Jimramova hojnost zvěře, jak koroptví a zajíců, tak i srní. V lese kolem Prosičky byla zřízena panská obora, v níž chována vysoká zvěř – daňci. Obora byla zrušena, ale zvěře bylo stále dost až do poslední doby. Zvěřina byla laciná – zajíc za 80 kr – srnec za pětku – 5 zl r. č.

Dne 5. prosince navštěvoval domácnosti, kde byli děti „svatý Mikuláš“ s andělem a chlupatým čertem tak, jak i jinde je zvykem. V tu dobu pekli pekaři z rohlíkového těsta Mikuláše a čerty s očima a knoflíky ze sušených borůvek, kus za 2 kr.

V brzy následujícím adventě chodilo se s oblibou na roráty. Před vánoci prováděli chlapci školní zvyk, který snad nikde není: Několik chlapců ustrojilo se za „pastýře“  - pomocí tatínkova kabátu a klobouku. Každý z nich měl dlouhou „pastýřskou“ hůl. Jeden chlapec byl oblečen za anděla, v tatínkově košili s diadémem ze zlatého papíru na hlavě. Tento anděl měl v bedničce zavěšené kolem krku na provázku malý papírový betlém ověšený lampičkou. Pastýři přišedše do domu vyhledali si příhodné místo a ulehnuvše na podlahu „usnuli“. Brzy však probudil zpěv anděla, který jim zvěstoval, že se narodil v Betlémě dlouho očekávaný Vykupitel lidstva. Pastýři, uslyševše tuto zprávu, vydali se ihned na cestu do Betléma za zpěvu písně „ Co to znamená medle nového“ při níž chodili v kruhu dokola. Scénu zakončili písní „Narodil se Kristus Pán“. Obdařeni jsouce, někdy štědře, jindy skoupě, odešli o dům dále. Tuto předvánoční prostou hru, složenou asi některým starým kantorem, prováděli chlapci až do Štědrého večera.

        ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOLY