Kronika Jimramova


        Josefa Pavelky                                                               


 

Otop

Topilo se všeobecně dřívím měkkým i tvrdým. Sousedé měli dříví ze sousedských lesů, úředníci, knězi, učitelé deputátní a ostatní lidé přinesli si z lesa v létě souše a pařezy. Cena dříví byla velmi nízká.

Za velké vichřice r. 1741 bylo tolik vývratů, že sáh dříví (= 0,821 m3) stál 3 denáry, později 1 kr. 3 den.

V kuchyních se topilo na otevřených ohništích pod otevřeným komínem. Když kouř srážel bylo mnohdy v kuchyni jako v komíně. Ve světnici topilo se v kamnech. V pokojích bývala velká kachlová kamna dovedně zdobená, na nichž stávala i nějaká figura, nejčastěji labuť nebo beránek. V těch se topilo dřívím tvrdým – bukovým. Úsporná ovšem nebyla, ale bylo u nich teplo a na nějakém sáhu dříví tenkrát nezáleželo. Ve výhních kovářů a zámečníků topilo se uhlím dřevěným, které se vyrábělo v milířích.

Oheň se rozdělával křesáním ocílkou o křemen nad troudníkem. Jiskry křemenem vykřesané padaly do troudu (zhotoveného z hader, které za nepřístupu vzduchu zdoutnaly) a když troud začal doutnat, zapalovaly se od něho sirky doma zhotovené buď dřevěné namáčené v roztavené síře, nebo nitěné protahované sírou. Odtud pochází rčení: „Táhni sirku!“ tj. „Jdi pryč!“. Když sirka chytla, zapálily se dračky a rozdělal oheň. První fosforové sirky koupila má babička v srpnu r. 1854. Krabička stála 3 kr. konven. m.! (tedy tolik jako r. 1741 pět sáhů dříví.

Cena dříví stále více a více stoupala. V létech 1890 stál 1 prostorový metr 1 zl, tvrdé 1 zl 20 kr. r. č., r 1948 stojí 250 Kč. Proto se v nynější době začíná topit výhradně uhlím. 1 q uhlí hnědého stojí dnes 63 Kč, černého 93 Kč. Začíná se topiti elektřinou a to hlavně ve vařičích, které začínají vytlačovat vařiče lihové a petrolejové. Též žehličky, jejichž železa dříve v peci bylo nutno ohřívati,  ustupují žehličkám elektrickým.

ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOLY