Kronika Jimramova


        Josefa Pavelky                                                              
 

Životní potřeby

Strava

Pamatuji se, že v hospodářských domácnostech jimramovských byly takřka celý rok hlavní potravou brambory, mléko, polévky z mléka, zelná, zalitá, česneková, houbová a všelijaké výrobky z bramborového těsta, placky (pekáče), nytyk (škubánky) a šlejšky s mákem, pečinky s česnekem a husím sádlem. Aby se nepřejedly,  byly brambory někdy v munduru, jindy pečené v troubě  nebo hutané, někdy s tvarohem, jindy s škvarkami a vůbec, kdybych chtěl vypsat všechny druhy pokrmů z „jablek“ (tak se říkalo dlouho v Jimr. bramborům), které jimramovské panímámy od r. 1772 až do dnešní doby, kdy jsou brambory zase naší hlavní stravou  vymyslily, musil bych o tom napsat celou knihu. Co se vařilo před r. 1772, kdy u nás ještě bramborů nebylo, zůstává záhadou. Že často nebylo chleba,  svědčí špýchar, ve kterém přebytky let úrodných pro případ hladu ukládány byly. Nebyl dlouho v činnosti a nevysvobodil Jimramov od hladu – vysvobodily celé Horácko od hladu – brambory.
            Maso bylo málokdy, snad jen o svátcích, pouti, posvícení a po zabíjačce. Dělníkům na pole posílaly hospodyně k obědu  kaše – kroupovou, jáhlovou, krupičnou a později rýžovou  v mléce pečené, hodně maštěné a výražkové buchty s tvarohem nebo mrkví a mákem velikosti normální cihly. Také krajíce dobrého samožitného černého chleba, který hospodyně samy pekly a dělníkům na pole posílaly – nezadaly si, co do velikosti, s jmenovanými buchtovými cihlami. O svačinách dostávali dělníci k chlebu tvaroh nebo domácí sýr a na zapití kořalku, která zásluhou vrchnosti a židů odedávna v Jimramově panovala. Máme zápisy z r. 1715 o pronájmu panské vinopalny (lihovaru) židu Marku Westenheimerovi, kterou asi tato zbožná paní založila, poněvadž dřívější zápisy mluví pouze o pivovaře (kolem r. 1500). V Panském domě byla palírna r. 1671. Kořalka panovala zde dlouho. R. 1902 bylo v Jimramově 5 hospod a 7 kořalen! Se židy zmizely i kořalny.
            Jak jsem se již zmínil, byla o svátcích, o pouti, o posvícení podávána také jídla lepší než brambory, která jimramovské panímámy výtečně upravovat znaly. Husa pečená se zelím a knedlíkem, kuřata pečená a smažená, pečené jarče (kůzle od jara krmené), ovšem i pečeně vepřová i telecí, někdy také zajíc, buchty a koláče z bílé pšeničné mouky, s povidly švestkovými nebo hruškovými, tvarohem i mákem, mrkví i zelím plněné byly pochoutkou svátečního stolu.
            O vánocích pekly hospodyně vánočky, nejen pro rodinu, ale i pro každou osobu z čeládky jednu. O velikonocích mazance, o ostatcích se smažily koblihy buď na sádle, nebo na lněném oleji. K obyčejným jídlům počítaly se knedlíky plněné povidly, tvarohem, růz. ovocem a zvláště oblíbené knedlíky „kadlátkové“ (švestkové) sypané tvarohem nebo mákem. V létě přišly často na stůl koláče a knedlíky borůvkové a houby v různé úpravě. Na zimu se houby (hřiby) sušily.
            Dost možná, že se současnému čtenáři této kroniky bude zdát, že jest zbytečné psáti tyto všeobecně známé věci do kroniky. Myslím však, že kronika se píše pro budoucí naše potomky a možno  že  tomu, kdo za 500 – 700 let bude tento zápis čísti budou se zdáti naše kadlátkové knedlíky zrovna tak podivnými jako nám, když čteme názvy staročeských pokrmů kupř.:
            Kuře v rozmarině vařité,
            kapaun zvařenými šnekami a austrami naditý,
            piškoty, jak je dělá paní hrabinka z Bubna, pomazané lektvářem malinovým,
            telecí knedle, které J. M. paní hraběnce z Vrbna šmakují a mnoho jiných.

            Ty telecí knedle také asi „šmakovaly“ paní hraběnce Theodoře Belcrediové a hr. Antonínu Belcredimu neboť dne 29. 12. 1793 bral na ně panský kuchař u řezníka ½ libry telecího masa za 3 groše. (Ačkoliv v té době byly již rýnské zlaté, počítal dosud kuchař na kopy a groše. 1 kopa česká = 2 zlaté rýnské. 1 rýnský zlatý měl 60 kr, 1 kopa 60 grošů. Rovnal se tedy 1 rýnský zlatý 30 grošům, 1 groš 2 kr. Stálo tedy ½ libry telecího masa 6 krejcarů. ½ libry váží 28 dkg – 1 kg byl by tenkrát stál 21,4 kr.
            Jest však nutno, abych, zanechav staročeskou kuchyni znalci povolanějšímu (Zig. Wintrovi), ve vypočítávání obyčejných našich jídel pokračoval, která, třebas nebyla naditá zavařenými austrami a šnekami,jistě nám dobře šmakovala.
            Maso hovězí se obyčejně vařilo, ale i peklo a roštilo a upravovalo v hovězí kuláš, vepřové maso se nejčastěji peklo a jedlo se zelím, buď čerstvým nebo kvašeným s nezbytnými knedlíky houskovými nebo bramborovými. Telecí maso bylo méně obvyklé a podávalo se hlavně lidem churavým. V panských kuchyních byly oblíbeny telecí řízky s bramborovým a celerovým nebo hlávkovým salátem a v hostincích telecí papřička.
            V zimě velké oblibě se těšilo vepřové maso uzené ovšem se zelím a knedlíkem, nebo hrachovou kaší. Při zabíjačce byl ovar se zelím nebo křenem (Krenflaiš), jitrnice, jelita, presbuřt (tlačenka). Klobásy uzené dle hanáckého způsobu se u nás nedělaly. V domácnostech mlsnějších se dělaly klobásy s vínem, které se potom opékaly (Bratviřtle). Řezníci dělali pravidelně viřtle (párky), uzenky a růz. salámy.
            První záznam o uzenkách je v panské kuchyni 13. 8. 1837 – 3 párky uzenek 9 kr. (konv. mince). Byly asi dobré, poněvadž panu hraběti zase šmakovaly 15. 8. a 18. 8. t. r.
            Méně obvyklým pokrmem byla zvěřina, ačkoliv nebyla drahá. R. 1895 stál zajíc 60 – 80 kr. r. č., mlaďoch 20 kr.
            Ryby byly někdy v létě, když se řeka lovila. Byly to hlavně podoustve nebo jelci. Ryba tvrdé (pstruzi a štiky) odevzdávaly se majiteli rybolovu (panství). Mnohá štika však uvízla „na násazku“, neboť každý větší kluk pytlačil.
            Ze zeleniny se užívalo nejvíce zelí, salátu a okurek. Špenát, brukev, karfiol, špargl jen v domácnostech panských. Mrkev, petržel, celer jako přísada k růz. pokrmům.
            Čočka a hrách vařily se hojně.  Jáhle, kroupy, krupice, krupky a později i rýže sloužily ku přípravě kaší a co závara do polévky.
            Omáčky koprová, cibulová, česneková, křenová, houbová, mléčná s kořením jedly se k masu i bez masa s brambory nebo knedlíky. Později těšila se oblibě omáčka rajská.
            Chléb se pekl doma. Pekaři pekli rohlíky, pletynky, krušinky, veky kus za 2 kr. r. č., 6 kusů za 10 kr. Také byly rohlíky a krušinky krejcarové z černější mouky.
            Cukroví peklo se někdy (o vánocích, svatbách, křtinách) a to jen v domácnostech. Cukrář v Jimramově nebyl, jen pernikáři.
            Káva byla až do r. 1837 v Jimramově neznáma. V panské kuchyni byla poprvé vařena dne 21. července 1837,  v domácnosti hraběcího lékaře o dvacet let později. Káva vařila se bez cikorky, o které je první zápis r. 1868. Rýže připomíná se r. 1837, sirup 1838. čokoláda 1838.
            Sladilo se medem, později sirupem. R. 1793 je cukr i v panské kuchyni věcí neznámou. V roce 1837 jest však již běžnou potřebou.            

Data mezi r. 1793 – 1837 mi chybí. O měšť. domácnosti mám zápisy od r. 1852.

ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOLY