Kronika Jimramova


        Josefa Pavelky                                                               
 
             

Nádobí

Nádobí stolní. V nejstarších dobách nebylo snad  ani stolního nádobí v našem slova smyslu. Není to ješě dlouho, asi kolem r. 1885 – 90 ídala celá rodina i s čeládkou z jedné mísy hliněné a jediným příborem byla lžíce, v nejstarších dobách dřevěná, později plechová. Lžící se nejen jedla ze společné mísy polévka, ale užívalo se jí i místo nože na loupání bramborů. Bylo-li maso, jedlo se z ruky. Jeden nůž byl společný na krájení chleba.

Později se objevují malé hliněné misky, předchůdkyně talířů. Takovou misku měl již každý pro sebe. Stoupajícím blahobytem objevují se na stole našich předků bílé majolikové talíře lidovými umělci  velmi krásně malované, polévkové mísy stejně zdobené, větší mísy na maso a koláče téhož provedení. Hrnečky zdobené lze snad zařaditi do doby, kdy u nás zdomácněla káva. Za to velmi pěkné džbánky hliněné s vtlačenými ozdobami a bíle malované svědčí, že zámožnější sousedé si s nimi již tenkráte pro dobré kvasnicové pivo do jimramovského pivovaru posílali. Stávala později holba (0,53 l) 4 kr r. č.

Na stolech zámožných vidíme v té době nádobí všeho druhu cínové. Jsou to talíře, mísy, číše, konvice aj. I lampy olejové a svícny jsou z cínu. Nádobí cínové ukládáno bylo ve zvláštní skříni nazývané zkomolením z německého názvu „cinkostn“. (Čtenář si jistě všimne, že takových zkomolenin z němčiny se u nás velmi často užívalo. Je to snad tím, že řemeslníci názvy tyto z Vídně přinesli. Ostatně měla na Jimramov velký vliv vrchnost a její němečtí (vlastně němčící) úřednictvo, a proto také byl Jimramov národně a vlastenecky dlouho neuvědomnělýviz. kap. IX.b).

V tu dobu se též objevují první stolní nože a vidličky – též s cínovými nebo kostěnými rukojetmi (střenkami). V domácnostech úředníků a bohatých měšťanů užívalo se již kolem r. 1860 porculánového nádobí velmi jemného (karlovarského) a příborů stříbrných, ovšem jen při významných příležitostech. V roce 1900 jest používání porculánového nádobí všeobecné a jest na každém výročním trhu k dostání. Dosud však užívá se příborů plechových i z kovových slitin zhotovených, aluminiových a chromovaných (nerez).

Stolní sklo, vodní a pivní sklenice, vinné skleničky, talířky, kávové a čajové sklenice aj., buď jen lisované, nebo broušené též až v době nedávné vešlo k užívání. Solničky a cukřenky různých vzorů a tvarů bývají obyčejně skleněné. Za stara byly dřevěné.

Ubrusů a ubrousků stolních užívalo se a namnoze i dnes se užívá při svátečních obědech anebo svatebních a jiných hostinách. Ubrusy jsou vždy bílé a původ jejich spadá do dob velmi starých, kdy sloužily k utírání rukou (jedlo se rukama i při velkých hostinách).

Nádobí kuchyňské. Jak již shora řečeno bylo, vařilo se na otevřených ohništích a dle toho vypadalo i kuchyňské nádobí. Vařilo se v měděném kotli přímo nad ohněm zavěšeném. Menší kotlík s třemi nožkami, zvaný rendlík, z litého železa, dlouho se v našich domácnostech udržel (ještě kolem r. 1885). Hrnce na vaření byly hliněné, kvůli větší pevnosti sdrátované od dráteníků, kteří sem ze Slovenska chodili. Později byly hrnce železné, lité, nesmaltované. Na stavění hrnců k ohni stály u krbu zvláštní vidle. Na ohništi stály trojnožky (trajfusy), na které se stavěly hrnce a pánve. Hrnce se přikryly hliněnými nebo plechovými poklicemi (puklice). Maso se peklo na pánvích nebo na rožni přímo nad žhavým uhlím. Postupem času přibývalo stále víc a více hrnců, hrnečků, kastrolů různých velikostí, pečících plechů a forem všech tvarů a mnoho jiiných věcí. Tyto však slouží již k vaření na sporáku.

V kuchyni se užívalo až do poslední doby také různého nádobí a náčiní dřevěného. Jsou to putny, škopky, dřez, štoudve (štandlík), války, talíře, vařečky, válečky, šprudlovačky. Plechové sběračky, cedníky, plecháče, plechy, formy, nálevky (trychtýře), struhadla. Kovové hmoždíře.

Dále: sekáče, nože, paličky, špikovačky, vidlice a mnoho jiných nástrojů tajůplného umění kuchařského.

Mnohé z těchto věcí zatlačeny jsou různými strojky a roboty, což platí zvláště o nádobí dřevěném, jemuž konec udělalo nádobí emailové a aluminiové. Ale jedna malá dřevěná věc bude nejen v kuchyni, ale někdy také z důvodů pedagogických i mimo kuchyni až do skonání světa vládnouti – vařečka.

Různé nářadí

Na broušení nožů byly vždy po ruce brusy, brousky a ocílky.  Též kapesní nože byly opatřeny ocílkami na křesání.

O lampách a topení viz příslušné kapitoly. 

Od doby, kdy se stalo pití kávy všeobecným, jest v každé kuchyní mlýnek na kávu.

ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOLY