Kronika Jimramova


        Josefa Pavelky                               
 

Domácí zvířata

Dobytek hovězí byl chován skoro v každém domě, v malých jedna nebo dvě krávy, ve větších 10 – 15 i více kusů. Plemenný býk byl obecní a měl jej vždy některý hospodář v opatrování. Pokud počasí dovolilo, vyháněn byl dobytek na pastvu na horské stráně. V zimě krmen vonným senem, otavou nebo jetelem. Jiná pícnina se tenkráte nepěstovala. S oblibou požíral dobytek rozkrouženou krmnou řepu. Pití se chystalo z otrub a šrotu. Proto bývalo u nás vždy výtečné mléko, máslo a tvaroh. V chalupách se chovaly kozy, kterých, zvláště na podzim, bývaly plné stráně. Dobytek měly na starosti děvečky a pasák – ve větších místech býval i skoták. Poněvadž v Jimramově nebýval obecní pasák, pásli dobytek obyčejně odrostlé děti buď vlastní nebo chudé, najaté, které od útlého mládí sloužily a samy se živily. Tím vznikaly nepořádky v návštěvnosti školy, která od vydání školského zákona r. 1869 byla povinná. Pan učitel musil být umělec, aby vyhověl zákonu a nepozlobil  si pány sousedy.

Koně byli chloubou domu a známkou blahobytu. Proto hospodáři dbali, aby byli vždy v dobrém stavu. Vykonávali všechnu práci polní od jara až do podzimu.

Za starých dob jezdili formani s koňmi do Vídně i Budapešti. Na to musili mít jistě dobré koně. V zimě jezdilo se do lesa, svážely se klády na pily. I na výdělek k menším hospodářům se jezdilo. Potřeboval-li někdo „příležitosť“ na vzdálené nádraží (Svitavy, Tišnov, Hlinsko) dle možností se jelo. Se starými kupci jezdilo se na „jarmak“ do Brna. Proto hospodáři pěstovali hodně ovsa, který s dobrým lučním senem šel koním k duhu. U koní byl vždy kočí, kterému se říkalo pacholek. Měl koně zrovna tek rád jako hospodář a nebyly řídké případy, že sloužil na jednom místě celou řadu let a mnohdy po celý svůj život. Ve větších domech míval k ruce odrostlého chlapce, kterému se říkalo „pohunek“, snad proto, že při orání koně poháněl. V létě zapřáhali  koně do „fasuňků“. Žebřiny byly u nás zavedeny po roce 1866 dle vzoru pruských vozů. Zapřáhali též do hnojáků, rádel, bran, valců – později do různých hospodářských strojů. V zimě zapřáhali do těžkých „vampolí“ nebo do lehčích saní a koreb.

V neděli, zvláště v létě, jezdilo se málo, koně i čeládka odpočívali. Jelo-li se někam k přízni, na pout, nebo na svatbu apod.,  byli koně pečlivě vyhřebelcováni a vyčesáni, postroje (kšíry) a chomouty vyčištěny a namazány, kovové ozdoby na nich vyleštěny, bryčka nebo kočár v řece umyty. Frantík nebo Honzík také vymydlený a vystrojený zapálil si cigárku, práskl bičem jako když střelí a už jel kočár Jimramovem se slavnostně vystrojeným pantátou a naparáděnou panímámou, až se za ním prášilo. Takováto vyjížďka vzbudila vždy pozornost půl Jimramova.

V zimě, „aby koně nestáli“, jelo se někdy „na šlitáž“ v korbě podoby mušle nebo později v lehkých saních (které vyráběl strejček Novotný) za veselého zvuku zvonků nebo rolniček. K šlitáži patřilo jako náležitost celé osazenstvo saní vysypat někde do pořádné závěje, z čehož zvláště mládež kutálející se v kožichách i v nánožnících (fussak) velkou legraci měla. Kočí ovšem nespadl poněvadž na starých saních stál „na patkách“, tj. na zadních koncích sanic.

V zimě opravovalo se doma hospodářské nářadí. Každý hospodář měl doma kozlík nebo hoblici (hoblponk) s příslušnými nástroji – pořízem, pilkou, hoblíky, dláty a vrtáky a dovedl si menší opravy udělat sám.

Drůbež

Slepice chovaly se domácího plemene a vajec bylo dost. V nejdražší době 4, na jaře 8 za 10 krejcarů. (Říkalo se za šesták, ačkoliv šestáky už dávno nebyly).

Husy chovaly se velkém množství, zvláště v domech, kde měli několik dcerušek. U Čermáků č. 24 mívali 40 – 50 husí. Husa stávala 1 zl, později 2 zl (1 zl = 2 K).  Rovněž kachen chovalo se mnoho.

Leckde ve větších domech byl krocan a morky. Hoši pěstovali holuby a králíky, o něž se musili sami starat. V létě měl každý pořádný kluk kavku.Obyčejná kavka měla cenu 4 kr čtyřák), kavka s bílým věnečkem 10 kr (šesták). Bílá kavka byla vzácná a proto drahá 5 šestáků. Některý kluk měl i ochočenou veverku. Mnohdy mívaly děti ochočené kůzlátko nebo jehňátko a dokonce i srnečka nebo  srnku. Pod kamny chovali někteří lidé morčátka čili mořská prasátka a v klecích různé zpěvné ptáky, zvláště kanáry.

Psi a kočky bývali miláčky rodiny, zvláště dětí.

ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOLY