Kronika Jimramova


        Josefa Pavelky                                                               

            II. Jak naši předkové žili

Obydlí

Předkové naši „seděli“ na svých gruntech podle práva purkrechtního tj. stavení byla jejich majetkem a pozemky měli v dědičném nájmu. Za ně byli vrchnosti povinni robotami, anebo platili činže. V městečku Jimramově byly roboty zrušeny r. 1589. Platili tedy jimramovští vrchnosti činži. Dle purkrechtní knihy z roku 1597 bylo tenkrát v Jimramově 72 usedlostí, a sice 26 gruntů, 36 podsedků, 3 chalupy, panský dům, radnice, špitál, pans. sklep a 3 mlýny.

Stavení tato byla roubená ze smrkových trámů a prostora mezi jednotlivými trámy ucpána mechem nebo pazdeřím a vymazána jílem zvenku obíleným vápnem. Stála štítem k cestě. Střechy kryty byly šindelem, štíty zdobeny prkny vkusně složenými a okýnky různých tvarů. Na štítech (lomenicích) býval nápis hlásající jméno majitele a rok stavby (Poslední zbytek takové stavby viz v mostní ulici č. 142, stavba z r. 1789).

Mezi jednotlivými usedlostmi byly mezery, travnaté pruhy, které později novými osadníky koupeny a zastavěny tak, že utvořila stavení dvě řady podél cesty. V době pozdější byly dřevěné stavby nahrazeny kamennými a cihlovými a střechy obráceny bokem k cestě.

Původní dřevěné stavby neměly dvorů. Vše, tedy obytná místnost (sednice), chlévy i stodola bylo pod jednou střechou, jak to dosud u nás někde viděti jest. Obytná místnost bývala jen jedna a to dosti těsná, obývaná celou rodinou tj. rodiči, dětmi, dědem i bábou. Vařilo se v otevřeném krbu v měděném kotlíku, maso se peklo na rožni. Chléb pekl se ve zvláštní pekárně, v které se topilo dvířky z malé síně a která vestavena byla do sednice. Na pekárně se spalo. Okna byla malá, nezasklená, potažená jen pergamenovou blánou, nebo pouze dřevěné okenice. Důkladné dveře neměly zámku, stačila dřevěná klika a závora. Dřevěných podlah nebylo, stačila upěchovaná hlína, která byla o svátcích posypána pískem. Nábytku nebylo – snad hrubý stůl a lavice, nějaká truhla. Spalo se na zemi a na peci. Dobytek, vyjma dobu mrazů byl stále venku. Polí bylo málo – největší grunt jimramovský měl výměru 45 mír tj. 9 hektarů. Nářadí polní bylo celé dřevěné, i pluhy (háky) i kola. Železo bylo vzácností.

Roku 1589 celý Jimramov vyhořel a ve válce třicetileté r. 1643 byl Švédy vyplundrován a asi také aspoň částečně vypálen (při tom shořela jimramovská tvrz).  Po této válce vzaly asi svůj počátek stavby nové, v nichž byla aspoň obývací část domu z kamene nebo cihel. Ostatní stavby hospodářské – chlévy, stodoly, kůlny byly dále ze dřeva a v mnohých domech se zachovaly až do naší doby.

Tyto domy měly neobyčejně velkou obývací sednici s trámovým stropem, do které se vcházelo buď  ze síně (průjezdu), nebo skrze klenutou kuchyni, která za sednicí směrem do dvora umístěna byla. V kuchyni bývalo otevřené ohniště, kde se vařilo buď v rendlících, anebo v hliněných hrncích, které se stavěly zvláštními vidlemi na trojnožky (drajfus) dříve nad ohněm umístěné. Z kuchyně vytápěla se i chlebová pec (pekárna), která vyčnívala daleko do sednice. V zámožnějších domech byl pak sporák v kuchyni a velká kachlová kamna v sednici. Lnářské domy měly nízké patro, v němž však nebyly byty, nýbrž skladiště lnu. Několik těchto domů je v Jimramově dodnes. Vedle kuchyně býval „kvelb“ tj. klenutá komora, kde uchovávaly zásoby potravin a jiných věcí. U některých domů byl průjezd uprostřed a bylo jím obytné stavení rozděleno na dva díly. V jednom byl byt hospodářův v druhém výměnek, nebo nájemník. Pod domy bývaly sklepy klenuté a v některém i studna, z níž se voda do puten nabírala pomocí háku. Někde byly studny na dvorech nebo zahradách. Z těch vytahovala se voda okovem pomocí rumpálu a později pumpou.

Maštal, chlév, chlívky, kolna bývaly po stranách dvora uzavřeného stodolou, skrze níž se vcházelo do zahrady, za níž u domů směrem k řece stavěných byla loučka. Sýpka bývala nad domovní půdou, proto byly a namnoze ještě jsou zde vysoké, dvojité vlašské střechy. Za stodolami byly později postaveny žentoury s koňským pohonem, jimiž se hnaly hospodářské stroje ve stodole se nacházející. Hnojiště bývalo blízko chlévů na dvoře. Od chlévů je dělil zděný ochoz „zápršeň“. Nad chlévem byly seníky. Otopné dříví rozštípané i suché nerozštípané bylo srovnáno pod kolnou, ostatní venku za stodolou nebo i na dvoře. Zásoby byly na několik let a někdy byly zvláště chalupy celé z venku dřívím obrovnány.

Domovní komíny bývaly průlezné, vchod do nich někdy z chodby domu velmi prostorný, jindy z kuchyně dvířky nad ohništěm. Byly zařízeny jako udírna.

V chlévech byla trámková podlaha, z trámu vydlabaný žlab a nad ním žebřík na seno. V koutě chléva bývala postel na vysokých nohách, v které spávaly děvečky. Podobné zařízení měla maštal, kde s koňmi bydleli pacholci. Pod střechou v přístřeší prodlouženou u dveří maštale byly na dřevěných hácích zavěšeny koňské postroje.

Stodoly bývaly podélnou dřevěnou přehradou rozděleny na dvě části: mlat a párník. Pod vysokou střechou stodoly bylo patro s prkennou podlahou. Na patro byl přístup otvorem uprostřed stropu po žebříku z mlatu. O žních svezlo se všechno obilí do stodoly a pak se teprve mlátilo. Před rokem 1885 mlátilo se u nás pouze cepy. Cepy vymlácené obilí se zhruba prosévalo na řitici tj. drátěném sítu s velkými oky. Veškeré vymlácené obilí se pak čistilo přehazováním dřevěnou lopatou „veršoufem“ (Werfschaufel). Oboje vrata stodoly se otevřela, aby byl průvan, obilí se přehazovalo lopatou z jedné hromady na druhou. Těžká zrna padala dolů a lehké plevy průvan odnášel. Poněvadž tato práce jakož i mlácení konalo se v zimě, někdy do vánoc, někdy i déle, nebyli asi naši předkové choulostiví na průvan čili „cukluft“. Později měli na čištění obilí „žejbry“. Bylo to asi 2 m dlouhé a 50 cm široké koryto, opatřené na jednom konci nádrží. Místo dna byla síť. Tento přístroj ležel na stojanu a byl tak nakloněn, že obilí z nádrže vypuštěné se pohybovalo po nakloněném sítě a prosívalo (viz náčrt 1.)

Řezanka pro dobytek řezala se na „kozlíku“ (stolici). Kozlík byl prkenné korýtko, do něhož se sláma s jetelem (míst. název jatelina) vložila, posunovala a na konci řezala zvlášť upravenou kosou. Kosa byla připevněna dole na šlapadle a opatřena nahoře dřevěným držadlem. Řezalo se rukou a nohou se pomáhalo (náčrt 2.)

Ve stodole bývalo také uloženo všelijaké nářadí potřebné ku sklízení a mlácení obilí. Byly tam hrabice, hrábě, rouble, pohrabáč, cepy, různá síta, dřevěné lopaty, míra (věrtel), pytle i jiné nástroje. Obyčejné travní kosy visely pod přístřeším, aby byly po ruce. Sekery byly pod kolnou. Tam také býval brus.

ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOLY