Kronika Jimramova


        Josefa Pavelky                                                               
 
        Obchodníci

Za dob nejstarších provozovali obchod formani, kteří místní výrobky vyváželi do Vídně a do Budapešti a odtud vše potřebné dováželi. Bylo to hlavně koření, sůl, víno, jemné látky apod.

Písemná zpráva o prvním místním obchodníku jest z r. 1715. Nájemce vinopalny a koželužny panský žid Marek Westenheimer měl dle smlouvy s paní  M. A. z Nieberů mimo kořalky prodávati koření a ostatní zboží (Kořalka byla samožitná).  Později, kolem r. 1800, když již se mohli židé volně usazovati, usadily se v Jimramově židovské rodiny Brady, Skutezsky a Lampl.  Všichni tito židé byli obchodníky a prodávali zboží smíšené, železo, obilí, máslo, vejce – zkrátka všechny potřebné věci, ovšem hlavně kletbu našeho kraje Kořalku, v níž se mnohý jimramovský dům i vesnický grunt utopil. Tyto židovské rodiny, k nimž později přibyly rodiny Tichova, Haasova a Reinerova, všechny v Jimramově zbohatly, některé z nich se potom odstěhovaly, obyčejně do Vídně, ostatní byly Němci za protektorátu odvezeny a již se nevrátily. Dnes není zde ani jeden žid. Kolem roku 1890 učinili pokus o zřízení židovské školy německé, který se nezdařil (viz kap. IV.).

R. 1826 připomíná se zde první křesťanský obchodník Josef Wolf. Před tím jest zmínka o cizinci Janu Langrovi, který r. 1787 v „kvelbě“ domku č. 32 zboží prodával. Roku 1848 byl zde obchodník Schremmer, němec, kterému patřil dům č. 18, a který nešťastnými spekulacemi na mizinu přišel.

V stejné asi době usadil se zde obchodník Vincenc Zástěra, který si brzy důvěry občanstva získal, neboť byl již v r. 1867 zvolen purkmistrem a míst. škol. dozorcem a za několik let na to ředitelem „Občanské záložny“. Bývalý jeho obchod existuje dosud v nájmu Jana Sedláka, který pronajal jej po smrti syna jmenovaného, Hugo Zástěry.   

Před r. 1880 usadil se zde zdejší rodák, obchodník Jindřich Jaroslav Karas a v témže asi čase  František  Sikmund Kadlec. R. 1885 otevřel obchod kupecký Josef Antony (č. p. 105 – 106), který v roce 1888 ohlásil konkurs, obchodu se vzdal v roce 1893 a odjel do Ameriky. V roce 1900 usadil se na témže místě Antonín Lukeš, kterému se tam velmi dobře vedlo asi zásluhou kořalny, kterou vedle svého obchodu zařídil.

V téže době otevřel obchod smíšený Josef Pyšný v domě č. 38 (vedle radnice). Potom usadili se zde obchodníci Tušla a Husák. Obchody moukou měli Josef Čermák v čís. 68 a František Neděla v čís. 69. Ze všech těchto obchodů je v původní rodině pouze obchod Růženy Kadlecové.

Staré kupecké obchody bývaly otevřeny celý rok od časného rána až do večera. Zavřeny byly pouze na Boží hody. V obchodech se netopilo, a proto měl každý kupec omrzlé ruce. Po zavření obchodu se ještě připravovalo zboží na druhý den, vážilo, balilo do kornoutů a sáčků. Jimramovské obchody byly dobré a zákaznictva měly mnoho, proto bývali v každém obchodě dva až tři příručí čili „mládenci“,  jimž židi říkali „supjekti“. O vycházkách a nějaké určité pracovní době nebylo ani zmínky. Nějaká práce se vždy našla a lenochy pobízel pan principál kopanci a pohlavky. Tenkrát býval skutečně učedník – mučedník. Ovšem byly také výjimky, ale vzácné.

V současné době jsou v Jimramově tyto obchody:

Smíšené
Jan Sedlák, Antonín Mašík, Josef Polívka, Růža, Kadlecová, Šimek, Vorlíček (1948).

Střižní
Ladislav Kyšperský, Pyšný – Muroň. Jelínková, Bohumil Tušla

Železářský
František Rybář

Spotřební družstvo
Vzájemnost – Včela

Kramáři
Růža Pyšná

Obchod smíšený a pekařství
František Libra

Drogerie
Josef Novák

Knihkupectví a papírnictví
Karel Pohořelý a syn

Obuv
Baťa, nár. podnik

Zelinářství – ovoce
            Jindřich Nedopil, Jan Jiříček

Obchod zahradnictví, květiny, věnce
Jan Jiříček

Mlékárna
Josef Polívka

Trafiky
Jan Brychta, Fr. Mašíka vdova

ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOLY