Kronika Jimramova


        Josefa Pavelky             
 

                Různá řemesla

                Hodinářství provozovali dle růz. známek asi samoukové. Tak ku př. Jan Karafiát píše ve svých pamětech o umělých hodinách, které zhotovil František Vařák – tkadlec. Stará hodinářská rodina Menšíkové uvedena jest v purkr. knize r.  ... . Zda tenkráte již hodinářstvím se zabývala není zřejmo. Před sto léty však byli to již hodináři a jsou jimi dodnes. Kromě nich jest zde ještě hodinář Šedý.

                Knihařství podobně dříve provozovali samoukové. Byl to starý Semelka  na Benátkách a A. Musil. První knihař odborník Karel Pohořelý usadil se zde r. 1911. Zařídil si obchod papírnický, dostal koncesi knihkupeckou, otevřel půjčovnu knih (zrušenou 1948). Jemu Jimramov vděčí za povznesení ruchu turistického a za to, že je dnes letoviskem. V poslední době závod svůj značně rozšířil, moderními stroji opatřil a vede jej společně se svým synem Miroslavem.

                Také holič býval zde samouk, který s malým kufříkem v ruce chodil holit „pány“ dvakrát týdně do domu. Ostatní muži se holili sami, jen vlasy stříhat si nechávali od něho. Za časů nejstarších býval v obecních lázních lazebník, který asi též funkci „bradýře“ vykonával (1590).  Nyní jsou zde tři holičové, z nichž dva mají kadeřnické „salony“ pro dámy. Dříve česávaly si dámy svoje krásné dlouhé vlasy samy, jen při zvláštních příležitostech nechaly se učesat od některé „frizérky“, která v umění tom vynikala.

                Dle názvu jednoho domu býval zde i hřebenář. Hřebeny se nejen česaly vlasy, ale nosily se, ovšem ozdobně vyřezávané, v dámských účesech. Bývaly řezány z kostí, želvoviny i slonoviny. Malé dívky nosily hřebínky podkovitého tvaru, které jim nad čelem vlasy přidržovaly, aby jim nepadaly do očí.

                Pro mlsné jazýčky pekli v Jimramově perník perníkáři. Byli to Faltis a Mašík. Svoje výrobky, pestré obrázky, barevnými polevami zdobené prodávali nejen doma, ale i v boudách na jarmarcích. Nyní je zde dobrý cukrář Lorenc. Perníkáři byli zároveň voskaři a hotovili svíce,  jimiž se tehdy mnoho svítilo.

                V „Hliníku“ – venku – provozovali své řemeslo provazníci. Po sobě následovali: Radouš, Klapálek a Dvořák. R. 1616 děje se zmínka o Martinů, koudelníku, tedy asi provazníku. Nyní zde není provazníka.

                Kominíci

                Pokud je mi známo, byl zde kominíkem starý Jelínek, po něm dostal jméno kopeček pod tvrzí nazvaný „kominářův kopeček“. Po jeho smrti  vystřídalo se zde několik kominíků krátce za sebou (Špojcar, Grzonáziel). R. ... přišel sem mistr kominický Hugo Antes, který se zúčastňoval též života veřejného, jsa velitelem sboru dobrovolných hasičů a divadelním ochotníkem. Po jeho smrti převzal živnost jeho syn Karel Antes.

                Roku 1590 jmenován jest v knize purkrechtní Vojta, zvonař.  

                V čís. 30 bydlil Prachař, který skutečně vyráběl střelný prach.

ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOLY