Kronika Jimramova


        Josefa Pavelky                                                              
 
 

                Zpracování vlny, lnu a bavlny

                Odedávna byl len v Jimramově a okolí nejdůležitější plodinou polního hospodářství. Zralý len byl vytrhán, domů odvezen, zde na drhlenech zbaven semenných hlaviček, pak znovu odvezen na pole a tam rozložen, aby se působením rosy a deště uležel. Uležený len odvezen z pole do tírny, tam na zvláštní peci usušen a vytřen (trdlice, mědlice, vochle). Jemně vyčesaná vlákna lněná spřádaly za zimních večerů doma ženy a děvčata v přízi na přeslicích nebo kolovratech. Příze byla někdy hrubší i velmi jemná. V každé rolnické domácnosti byl tkalcovský stav, na němž plátno tkali. V létě se plátno bílilo na bělisku. Proto byly za jimramovskými domy směrem k řece louky, na nichž od jara nataženy byly dlouhé pruhy domácího plátna, které se tam za působení slunce a hojného polévání bílilo.

                Později tkaní plátna prováděli tkalci jako živnost. Jsou doklady, že r. 1652 tvořili tkalci cech. Ale již dříve nalezneme ve starých listinách jména tkalců. Tak žil zde r. 1576 Bartoš, tkadlec, r. 1595 Kašpar, tkadlec a r. 1596 Vondra, tkadlec. Že se v Jimramově vyrábělo dobré plátno zřejmo jest z toho, že jimramovští formani vozili naše plátno do Vídně a Budapešti. Viz „Paměti“ J. Karafiát: Tkadlec Kyšperský.  A měli tito formani potvrzeno právo formanské již r. 1654 (viz Rolnictví – formanství).

                Podobně vyráběly se po domácku i látky vlněné z vlny ovcí, které se zde chovaly. Staré panské ovčírny dosud zde stojí (u Solu). I tuto výrobu později provozovali živnostníci. Tak nalézáme r. 1596 Prokopa Soukeníka mezi obyvateli zdejšími.

Výrobky lněné i vlněné barvili a upravovali barvíři a postřihovači. Nejstarší postřihači b létech 1870 – 1900 byli: Krištof, Frič, Kocanda, Andrlík. Barvíři: Ženatý, Kostelecký.

Přívozem bavlny, která brzo nahradila len i vlnu, upadávalo pěstování lnu a chov ovci v našem kraji stále více a více. Poněvadž pak skoro každý muž u nás uměl tkáti, využili toho velkovýrobci suken ze Svitávky, Brněnce a Brna aj. Usadili zde svoje faktory, jimž ze svých přádelen dodávali osnovy a útky, faktoři pak dávali tento materiál ku zpracování domáckým tkalcům za bídnou mzdu. Tenkráte již  nahrazovala bavlna vlnu i len. Tkaní lněného plátna takřka úplně přestalo a len byl prodáván vytřený do továren. Tkalci (a bylo jich mnoho) brali si domů „dílo“ od faktorů a hotové kusy (neupravené) odváděli faktorům zpět.

                Tato domácí tkalcovina byla jaksi vedlejším zaměstnáním zimním venkovských a místních chalupníků, kteří se v létě zaměstnávali pracemi polními a stavebními. Toho dovedli využitkovat továrny i faktoři, kteří stejně již mizernou cenu placenou továrníky stlačovali ještě více různými pokutami. Poněvadž tkalců bylo mnoho a o peníze v zimě nouze, pracovali tkalci za mzdu neuvěřitelně nízkou a důsledkem toho bylo, že faktoři kupovali domy a stavěli fabriky (židi) a tkalci měli bídu a – souchotiny.

                Kolem r. 1900 začaly se v Jimramově vyráběti  tzv. lodenové sukně, které tkalci z počátku vyráběli z osnov a útků, o které faktory ošidili. Lodenové sukně byly kusy látek asi 2 m dlouhé a pro svoji láci (1 K – 1,20 K – 1,60 K) šly znamenitě na odbyt.  Toho se chopili podnikaví lidé, koupili osnovy a útky z trhaných vlněných hader a začali výrobu lodenových sukní ve velkém. Sukním dali moderní vzory a apreturu a zasílali na dobírku po 5, po 10 i po 30 kusech hlavně trhovcům do celého Rakouska, Uher i Rumunska. Výroba sukní se tak rozšířila, že v Jimramově bylo několik velkovýrobců. a menší výrobci byli v každé vesnici (Jos. Kraus, Jindř. Čuhel, Jos. Jelínek, Jos. Mašík, Fr. Rybář).

Největší zisk z toho měli zase tito „výrobcové“ z nichž žádnému se špatně nevedlo a několik jich zbohatlo tak, že jsou dnes jejich potomci továrníky. nemohu při této příležitosti nepřipomenouti, že žádný z těchto podnikavých lidí nebyl jimramovským rodákem. Jimramovští pomalu odprodávali pole a domy, podnikaví cizí lidé je kupovali a bohatli. Podívejte se po Jimramově, kde jsou ty staré jimramovské rody, jejichž jména ve starých spisech čteme.

                Po převratu r. 1918 začala výroba sukní ochabovati – snad pro celní potíže – a dnes není po ní ani stopy.  Tkalci nalezli po roce stálé zaměstnání v tkalcovně firmy Löww-Beer na Benátkách a po druhém převratě r. 1945 v téže továrně znárodněné. Nyní konečně dočkali se tkalci, že jsou za svoji práci řádně placeni.

ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOLY