Kronika Jimramova


        Josefa Pavelky                                                          
 

             

                Řemesla stavební

                V Jimramově nebylo dlouho ani stavitele, ani mistra zednického a tesařského. Z cizích stavitelů, kteří některé zdejší stavby stavěli, jmenován je pouze jeden, a sice Pavel PaůerMyslibořic, který v létech 1707 – 1715 nynější katolický kostel stavěl. Kolem roku 1880byl zde zednický mistr František Schier, který však pracoval hlavně na stavbách prováděných jeho bratrem Janem Schierem, stavitelem z Nového Města, který tenkrát všechny větší stavby zdejší prováděl. Teprve v roce 1905 čteme první záznam o stavbě prováděné zednickým mistrem Čeňkem Veselským, který se sem přistěhoval z Kuklíka. Dovedností ve svém oboru a mravenčí pílí celé rodiny, dodělal se brzo úspěchu. Byly mu zadávány všechny větší i menší stavby (Měšť. škola Jimramov, m. š. Bystré, obec. šk. Kuklík, ob. škola Německé, továrna Löw-Beerova, stavby silnic a mostů a mn. j. ) Pronajal si panskou cihelnu, zřídil cementárnu, postavil si několik domů i vlastní cihelnu a drtičku. Syn jeho Josef Veselský pokračoval v díle otcem započatém, podnik značně rozšířil. Válečnými poměry r. 1939 – 1945 a náhlou smrtí Jos. Veselského byl rozkvět podniku na čas zastaven. Povede jej dále jeho syn.

                Tesařů a zedníků nebylo asi nikdy v Jimramově mnoho. R. 1655 byl sice vydán cechovní řád pro tesaře, ale v purkr. knize jest uvedeno pouze jedno jméno: Bartoš Tesař r. 1591. V pozdější době i nyní pracují zde tesaři z venkova, hlavně z Fryšavy.

               

 Malíři

                Stará zkazka vzpomíná na malíře Ciliáka, který se zálibou maloval obrazy kostelní, z nichž jeden uvedl do vytržení hodináře Menšíka, že zvolal: „To je krása, pane Ciliák!“ Načež pan Ciliák vece: Není-liž pravda, pane Menšík!  Tohoto rčení užívalo se dlouho v Jimramově k vyslovení úžasu. Tento malíř maloval také asi kolem roku 1848 terče (šajby) do nichž se páni úředníci zámečtí i páni měšťané na střelnici „u Solu“ strefovali (někdy také ne). Terče tyto zdobily dlouho vnitřek dřevěného tanečního sálu, a když tento pod tíží sněhu v roce 1940 spadl, vzala i tato historická památka za své.

Obraz Prosičky malovaný na omítce štítu staré palírny maloval malíř Štefan, vrstevník Brožíkův. Poněvadž se o konservování obrazu toho nikdo nestará, jest obraz blízek úplné zkáze.  Kolem roku 1870 žil v Jimramově malíř pokojů Ignác Schauer, malíř dovedný, nadšený vlastenec a divadelní ochotník. Když v roce 1885 shořelo při požáru zámku divadelním ochotníkům jeviště, měl na malbě portálu a dekorací velký podíl. Oponu tohoto jeviště věnoval spolku divadelních ochotníků pozdější šéf malírny Národního divadla v Praze Jan Holzer.

Syn Schauerův Ignác, velmi nadaný malíř, rád maloval výjevy válečné (Bosna, Burové, Rusko-Japonská válka) velmi realisticky, zničil se – alkoholem. Nyní jsou zde dva malíři pokojů Ed. Houdek, Karel Jančík.

                Sklenáři uvádí se ve starých listinách dva: Krištof Sklenář 1586 a Jílek Sklenář 1588 – 1607. Co zasklévali nevíme, neboť ani radnice neměla všechna okna skleněná. Snad okna zámecká (r. 1596). Po roce 1866 býval zde sklenář Petr Novotný a po něm syn jeho Alfréd, který zemřel r. 1945. Nyní zde sklenář není.

ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOLY