Kronika Jimramova


        Josefa Pavelky                                                               
 .

             Řemesla zpracující dřevo

                Ve starých listinách není o stolařích zdejších nic napsáno. Totéž platí o stolařském cechu, který zde neexistoval. Staré stolařské výrobky jsou data pozdějšího (barok). Jsou to předměty uměle pracované, s ručně řezanými dýhami, vykládané růz. dřevy, ozdobené řezbami. Jest ovšem otázkou, pocházejí-li od stolařů zdejších a nejsou-li přivezeny třeba z Vídně některými jimramovskými měšťany – formany (sekretáře a růz. nábytek s nerovnými profily). Myslím, že nejstarší stolaři zdejší  vyráběli jen jednoduchý nábytek tj. stoly s trnoži, lavice, lenůšky, police, truhly a almary, které zdobili pestrými ornamenty. Stavební práce, domovní vrata, dveře dovedně skládali a zdobili (bohužel málo se jich zachovalo). Rámy a křídla oken byly malé, s větším množstvím tabulek skla. Koncem století 19. byli zde již stolaři moderní, a sice Kyšperský, Jan Buchta, Josef Břenek. Z těchto rodin je zde dosud rodina Kyšperských, otec a syn (oba Emilové), kteří z malých počátků zřídili si velkou strojní stolárnu opatřenou všemi moderními stroji dřevoobrábějícími. Menší stolaři jsou Josef Vlček a Jos. Kunhart. Mají též částečně strojní zařízení (1948). 

                Soustružnictví a dýmkařství

                Vzkvétalo zde za mistra Josefa Indry, jehož dýmky byly znamenité, že byly na několika výstavách medailemi vyznamenány, Jeden druh měl po něm jméno „Indrovky“. Mistr měl mnoho zákazníků i v cizině a posílal dýmky i do Bosny. Vyráběl též tkalcovské člunky,  kuželky a koule (z lignum sanctum) i zboží galanterní. Též mnoho rohových špiček k dýmkám. Syn Jeho, absolvent odb. školy, závod ten zrušil věnovav se jinému povolání.

Kromě Indry bylo zde několik menších soustružníků (Mašík, Indra Václav, Kolařík, Novák). Nyní je zde jen jeden.

                Bednáři měli společný cech s kováři a koláři již roku 1653. V letech 1584 a 1633 jest zde zapsán Blažek Bednář. Jest jisto, že zde odedávna bednář byl, neboť v Jimramově byl do r. 1590 obecní a po tom roce panský pivovar, který bednáře potřeboval. Také většina domácího nádobí byla dřevěná. Putny, škopky, kádě, vany, hrotky, máselnice, pantovice, sudy, bečky aj. – vše ze dřeva velmi úhledně vyráběli bednáři.   Koncem 19. století byli zde bednáři Hanus, Voldán, Svítil a Kaša. Zavedením plechového a emailového nádobí bylo drobným bednářům velmi uškozeno. Dnes není v Jimramově bednáře (1948).

                Řezbář František Bureš byl zde jen krátkou dobu. Jest od něho uměle řezané zábradlí kolem stolu Páně v čbr. evang. kostele.

                Koláři měli sice cech společně s kováři r. 1653, ale nenajdeme nikde v té době jejich jmen. V druhé polovici 19. století byla zde stará kolářská rodina Librova. Byl zde také kolář Vendolský. Po Vendolském převzal dílnu jeho zeť Bradáč, nyní jediný kolář zdejší. Na Benátkách býval velmi dovedný kolář a kočárník Hlouš, který také uměl stavěti pěkné loďky.

ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOLY