Kronika Jimramova


        Josefa Pavelky                                                               

                
               
Řemesla zpracující kovy

                Kováři

                Jako nejstarší zástupce tohoto řemesla uvádí se kovář Jakub Žemlička. R. 1653 patřili kováři ku společnému cechu se zámečníky, koláři a bednáři. železné výrobky byly u nás dlouho vzácností. Pro krádež radlice byl r. 1612 oběšen Ondřej Holý. Kosy jsou u nás r. 1750. proto asi řemeslo kovářské teprve později u nás vzkvétati počalo. Pokud z ústního podání známo jest, mělo panství svého kováře. Stará panská kovárna byla až do r. 1911 v čís. 180. Před tím bývala panská kovárna na čís. 42 (Menšík) až do r. 1733. Od toho roku byla v čís. 62. Tam je dodnes kovář (Bárta).  Ze starých kovářských rodin byla zde rodina Navrátilova a Fajmonova. V městečku měli kovárny členové rodiny Indrovy na číslech 80 a 4. Před nedávnem vzdal se poslední člen této rodiny kovářství pro stáří.  Nyní jsou zde kováři dva. Na bývalé panské kovárně Fr. Bárta a ve vodní ulici Alois Čupr, který svůj závod rozšířil ve slušnou strojírnu.

                Zámečníci

                Již r. 1593 uveden jest v purkrechtní knize Krištof Zámečník, ač teprve r. 1653 byl ustaven cech zámečnický (viz kováři). Že jimramovští zámečníci byli umělci, o tom svědčí mříže u okna radnice,  jakož i horní část brány zámecké. Brána zahradní jest z konce století 19. a dolní část brány hlavní z doby ještě pozdější. Na starém hřbitově (kolem katolického kostela) bývaly ještě kolem roku r. 1900 uměle pracované železné mříže, které bohužel byly tehdejším farářem prodány do starého železa.  Také kování cechovních truhlí  svědčí o dovednosti a vkusu mistrů zámečníků. Též zavěsy a zámky domovních vrat jsou důkazem, že mistři ti vyhýbali se šablonovité jednoduchosti a i tyto běžné věci hleděli ozdobně provésti. Všechny tyto výrobky byly důkladné a velké(klíče). Ze starých zámečnických rodin dlužno jmenovati rodinu Svobodovy (č. 11), Antonyovu a Svítilovu, později Peškovu.

                Kolem roku 1885 usadil se zde zámečník Eduard Buchta, který svojí dovedností a příčinlivostí v krátké době se vyšinul a takřka z ničeho zařídil si strojírnu hospodářských strojů, které se v širokém okolí  pro svoji důkladnost a lehký chod nejlepší pověsti těšily.  měl proto velké zásluhy o rozšíření hosp. strojů na Horácku, zvláště tím, že jeho stroje nebyly tak drahé a že ochotně poskytoval zemědělcům úvěr. Po jeho smrti závod ten upadal a nyní se zabývá opravou aut a instalací vodních zařízení.

Kolem r. 1900 byl zde zámečník, umělec, který umělé mříže zhotovoval (brána panské zahrady, některé mříže u hrobů). Tepal též ze železa i jiné umělecké předměty, ku př. stolky s železnými květinami. Zemřel mlád. Byl to Adolf Indra. Nyní není v Jimramově zámečníka, který by se zabýval prací čistě zámečnickou. Zámečník Jindřich Kotinský opravuje jízdní kola, ale umí také dělati vkusné brány a mříže, jakož i drátěné ploty.

Posledním starým zámečníkem zdejším byl Jindřich Svítil,  zvaný po svém předku, který již r. 1770 v Jimramově usazen byl a Theofil se jmenoval – Toufil. Zemřel r. 1941 ve věku 81 let.

                Klempíř nebyl dlouho v Jimramově žádný.Teprve po roce 1890 usadil se v Jimramově klempíř Jan Schindler, rodem Němec,řemeslník velmi dovedný. Druhý klempíř Matěj Kutnohorský, usadil se zde r. 1911. Jsa velmi dobrým odborníkem na práci galanterní i stavební zanechává Jimramovu krásnou památku své práce, měděnou krytinu věže katolického kostela. Věž měla do r. 1879 tvar jako nyní. Toho roku dostala tvar jehlance, který r. 1933 opět původním tvarem nahražen  byl dle návrhu arch. inž. Sochora. Kostru střechy provedl tes. mistr Kastner z Poličky. Věž pokryl Matěj Kutnohorský jsa 63 let stár.

                Velmi dobré nože vyráběl nožíř Alois Groulík, jehož závod vede dál syn jeho Jaroslav.

                Kdysi býval zde i pilníkář (č. 95 u Pilnikářů) a konečně byl v Jimramově r . 1590 Vojta, zvonař  v čís. 8.

ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOLY