Kronika Jimramova


        Josefa Pavelky 
 

                Řemesla kůži zpracující

                Ševci
                Cech „nového řemesla ševcovského“ existoval již r. 1576. Ševci „nováci“ vyráběli tenkrát pouze novou obuv. Spávky prováděli „příštipkáři“ čili „prtáci“. V purkrechtní knize uvedena jsou jména Bartoš Švec 1591 a Martin Švec. O posledním se dovídáme ze soudních zápisů, že byl „vážený měšťan“ (1621). Tito ševci skutečně botky šili (odtud slovo švec. Poněvadž byli na „vandru“ obyčejně ve Vídni zhotovovali dílo nejen trvanlivé, ale i úhledné. Výroba obuvi kolíčkované (flokované) jest zavedena mnohem později a v Jimramově bylo několik velmi dovedných mistrů, kteří tuto obuv vyráběli. V poslední době prodejny Baťovy druhdy kvetoucí živnost tuto skoro úplně zničily. Nynější „obuvníci“ jsou odkázáni skoro vesměs na správky a práci pro továrny. V roce 1880 byli v Jimramově již „obuvníci“ a sice Mašík, Homolka, Šimon a později velmi dovedný odborník František Groulík. Nynější obuvníci pracují na tovární obuvi a mají správkárny.

                Koželuh
                Z r. 1715 jest zde zpráva, že paní z Niebrů pronajímá panskou koželužnu, jirchárnu a salajku židovi Marku Westenheimerovi, který měl výhradní právo na zpracování koží z celého panství, které musil vždy po posvícení po vsích sbírat „na oslu jeda“ (do r. 1830). Později byli zde samostatní koželuži Mašík a Freisleben. Tyto koželužny byly ruční a pracovaly pouze s tříslem. Nyní není zde koželuha (1948).

                Sedlář – kočárník
                Nejstarší sedlářská rodina podle mé paměti byla rodina Svobodova. Byl zde také starý řemenář Trávníček, který však již řemeslo neprovozoval. Po roce 1880 usadil se zde zdejší rodák Josef Novotný, který prošel velký kus světa. Vyráběl společně s kolářem Hloušem a kovářem Františkem Indrou velmi pěkné kočáry, sáně a menší povozy. Byl též velmi dobrým vypravěčem různých příhod a anekdot a bavíval svými samorostlými šprýmy celou společnost. Byl všeobecně nazýván „strejček Novotný“  a na jiném místě této kroniky se o něm dočtete.
                Dnes (1947) jsou v Jimramově sedláři dva: Jos. Svoboda a p. Zobač, z nichž druhý je dovedným čalouníkem.  

ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOLY