Kronika Jimramova


        Josefa Pavelky                                                               Zpět na hlavní stránku
 Opsáno bez úprav - s případnými chybami.

Řemesla

Již v 16. století sdruženi byli řemeslníci jimramovští v cechy, o tom svědčí PECET CZECHU RZEMESLA NOWEHO SSEWCOVSKEHO z roku 1576 (obrázek). Řemeslo nové ševcovské vyrábělo jen nové boty. Správu dělali příštipkáři čili prtáci.  

Před tou dobou patřili zdejší řemeslníci k cechům některého z okolních měst. V 17. století vydávány byly vrchnostmi nové cechovní řády, které dosud v opisech v zámeckém archivu se nacházejí. Tak r. 1652 vydán cechovní řád řezníkům, téhož roku tkalcům, 1653 ševcům, krejčím a společný řád kovářům, zámečníkům, kolářům a bednářům. R. 1655 vydán řád pro tesaře, pro mydláře, pro mlynáře, r. 1672 pro punčocháře a r. 1717 pro pekaře. Ostatní řemesla byla sdružena v společném řadovém cechu. Každému cechu předsedal cechmistr, který opatroval „matku pokladnici“, v níž uložena byla privilegia a jiné listiny, knihy, peníze a pečeť cechovní. Který řemeslník se chtěl stát mistrem, musil cechu předložiti listiny o svém zrození, chování a učení. Musil si zaopatřiti právo měšťanské a udělati mistrovský kus (některý z výrobků svého řemesla). Po zaplacení příjemného do pokladnice a vystrojení dobré svačiny ostatním pánům mistrům, byl přijat do cechu jako mistr.

   Pečeť cechu ševcovského 

Učedník se učil 2 až 5 let, pak dostal za vyučenou a stal se tovaryšem. I ten musil složit nejprve zkoušku. Tovaryši odcházeli do světa „na vandr“. Pro tyto cestující tovaryše zřízeny byly ve větších městech stanice „herberky“. Na stanici dostal vandrovní stravu, nocleh (a někdy něco dobrého do prádla). Tam také bylo mu sděleno, je-li v místě pro něho zaměstnání a od místního cechu obdržel malou peněžitou podporu na další cestu (kšenk). Od nás cestovali tovaryši hlavně směrem na Vídeň. Mnoho jich v cizině, zvláště ve Vídni, našlo existenci a ti, kteří se ze světa domů vrátili nabyvše mnohých zkušeností a dovedností, bývali velmi dobrými řemeslníky, o čemž svědčí různé, dosud zachovalé výrobky hlavně zámečnické (mříže okenní v radnici, horní část hlavní brány zámecké (1750), dále práce stolařské (starý nábytek s ručně řezanými dýhami, vykládaný).

Cech řídil výrobu a prodej, kontroloval jakost a ceny výrobků, stanovil počet tovaryšů a učedníků, dohlížel na jejich chování, čímž přispíval ku povznesení mravnost a kázně ve stavu řemeslníků.  Zřízením cechovním omezena svoboda řemesel a to přispělo ku povznesení blahobytu řemeslníků. Stav řemeslníků byl silný, zámožný, výrobky vynikaly bytelností. Tenkrát skutečně platilo přísloví: „Řemeslo má zlaté dno“.

Po roce 1620 zúčastňovaly se cechy korporativně slavných církevních průvodů. V kostele katolickém jest dosud 5 uměle vyřezávaných postavníků (standart) s odznaky řemesel, které cechové v čele své řady nosili a které dosud katoličtí příslušníci týchž řemesel v průvodech nosí.

Dne 1. května 1860 bylo zřízení cechovní zrušeno a zavedena úplná svoboda řemesel. Toto neuvážené nařízení bylo pro zhoubné následky na řemesla brzy zrušeno a zavedena nová organizace řemesel v živnostenských společenstvech r. 1883.

Další všeobecné údaje o řemeslech viz kap. X.

ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOLY