Kronika Jimramova


        Josefa Pavelky                                                               
 

b) Zaměstnání obyvatelstva

Rolnictví – formanství

Za starých dob zaměstnávali se obyvatelé Jimramova vedle rolnictví též  formanstvím a obchodem.

Jimramovští  formani jezdili nejen do okolních měst, ale i pravidelně do Vídně a Budapešti. Jakou důležitost přikládali měšťané jimramovští formanství zřejmo jest z toho, že se starali, aby v privilegiích bylo jim právo formanské potvrzeno, což se stalo v r. 1654, 1732, 1746, 1781.

Do Vídně vozili formani výrobky zemědělské (přepuštěné máslo, lůj a j.)  a výrobky tkalcovské. V pozůstalosti měšťana Jana Čermáka  čís. 71 sepsáno másla za 307 zlatých (rýnských), to je za 47 zl. Bylo to velké množství uvážíme-li, že stála tenkrát kráva 8 zl, ovce 1 zl, kůň 30 zl, vůl 7 zl, vysoké boty 1 zl 30 kr, měřice pole 13 zl, míra žita 1 zl30 kr, libra (560 g) hovězího masa 4 kr. a celý Čermákův dům 300 zl (r. 1747). Zpět vozili formani šafrán, pepř, mýdlo a z Budapešti víno. S doveženým zbožím formani „handlovali“. Jimramovští tedy s oblibou popíjeli víno uherské, ačkoliv do roku 1589 měli svůj obecní pivovar.

Byli ovšem i zde ctitelé moku Gambrinova (piva)jak svědčí jméno měšťana a majitele domu č. 72, jenž nazván byl Václav Češpiva, asi proto, že v panském domě šenkovním mnohou čéš piva k sobě vzíti dovedl an dobrý piva pitel byl.

Jimramovští byli vůbec mnohdy špásovní při vymýšlení jmen svým spoluobčanům. Tak ku př. majitel mostního mlýna se jmenoval (i v listinách) Jirka Chromej, jindy Jirka Kulhavej, ač jeho pravé jméno bylo Jiří Čermák (č. 68). Mnohem drastičtější  jméno dáno sousedu z č. 24. Jest dosti choulostivé jméno to zde uvésti, ale historie jest historie – jmenoval se Mikuláš Prdiveška – a vylíhlo se jeho jméno asi při popíjení vína, které formani z Uher přivezli.

Hlavním zaměstnáním jimramovských měšťanů bylo však vždy rolnictví, které jsouce již od r. 1590 zbaveni robot, svobodně provozovali. Rolnictví nebylo ovšem prováděno tak racionelně jako dnes. Třetina polí ležela vždy úhorem, ostatní obděláváno nářadím primitivním, dřevěným. Železná radlice byla vzácností. (R. 1613 za krádež radlice – trest smrti – viz X.) Také mlácení a čištění obilí prováděno ručně (cepy, lopaty, žejbra).

Pěstovalo se žito, ječmen, oves a někdy pšenice. Brambory přišly do našeho kraje r. 1772. Přebytky obilí ukládány byly do obecního špýcharu, aby byly zásoby pro případ neúrody a zabráněno hladu. Vedle obilí pěstován len. Vee starých zápisech čteme: „Len se letos neurodil“ a hned na to: „Byla nouze o peníze“.  Byl tedy len u nás snad jediným výrobkem zemědělce, který mohl prodat. Do kraje přicházeli obchodníci lnem již na začátku 18. století a ti len kupovali. Tak čteme ve zprávě o pronásledování tajných protestantů v okolí Jimramova, že „tajní emisaři ze Saska navštěvovali protestanty a vydávali se za obchodníky lnem“.

Rolnictvím zaměstnávali se takřka všichni obyvatelé Jimramova. Hospodařili nejen rolníci, ale i všichni řemeslníci a obchodníci, hospodařil i katolický farář, učitel – varhaník, i lékárník. Větší hospodáři měli nejméně 1 pár koní, menší jednoho. Kdo neměl koně obdělával pole volem, nebo kravami. Hovězího dobytka, kozí, vepřů, hus, kačen, morek a slepic chovalo se zde mnohem více než nyní. Pečenou husu o posvícení mohl si popřáti každý – stávalať husa 1 zl r. č. Úroda obilí nebývala velká, proto byly u domů malé stodoly, později rozšířené.

Pro zpracování lnu byly zde 3 tírny. Již v nejstarších dobách mluví se o pazdernách (1746), které byly u cesty vedoucí k Žabárně. Později postaveny zmíněné 3 tírny: panská – později Hamanova, Čermákova na úpatí Kabačky a Bukáčkova za Benátky. Majitelé těchto tíren skupovali uležený a hlavin zbavený len od hospodářů v dalekém okolí, v tírnách len usušili a zpracovali a vytřený len prodávali do továren. Poněvadž ceny lnu někdy velmi kolísaly a náhle klesaly, musil být „handlíř“ při nákupu lnu velmi opatrný, neboť při větším nákupu mohl přijít o celý svůj majetek, jak se stalo p. Hamanovi. Dovoz ruského lnu do našich plátenických továren a láce bavlny zasadily lnářství našemu velkou ránu. Dlouho živořilo a teprve v nynější době (1948) se poněkud zotavuje. Jimramovské tírny však patří již minulosti.  

                Nyní jsou u nás hlavní plodinou brambory, které se v našem kraji výborně daří. Pěstují se nejen brambory jedlé a krmné, ale i druhy průmyslové, které se dodávají do lihovarů, škrobáren a syrobáren. Kromě nich pěstují hospodáři velmi pěkné druhy obilí. Polní plodiny prodávají se prostřednictvím hospodářských družstev, takže nyní nejsou rolníci vydání na milost a nemilost židovským spekulacím, jak to dříve bylo. Proto je životní úroveň našeho lidu nyní mnohem lepší než v minulosti.

                Během posledních 20 let (od r. 1920) ubylo v Jimramově hospodářů. Některé velké rolnické usedlosti byly rozprodány, jiné pronajaty, buď v celku velkostatku, nebo drobným pachtýřům. Někteří majitelé zemřeli nezanechavše syna – nástupce. Mnozí mladí věnovali se jiným povoláním. V nejnovější době (1947/48) není ani možno pozemky pronajmouti, není zájemců, poněvadž dřívější drobní rolníci pracují v továrně, kde při zdánlivě menší námaze více peněz vydělají.  Tak jsou poměry v zemědělství stále horší. Dnes může hospodařit pouze ten, kdo jest s to za pomoci členů rodiny hospodářství obdělati. Čeleď pro větší hospodářství najmouti jest skoro nemožno – přes to, že máme úřad práce. Snad se postupem času poměry zase změní.

Hospodářský pokrok a úpadek

                Před r. 1890 začaly se u nás objevovati první hospodářské stroje. Byly to řezačky, fukary a mlátičky na ruční pohon. Brzy na to následovaly žentoury na koňský pohon, jimiž se poháněly shora jmenované stroje. Pak následovaly mlátičky s vytřísadly slámy. Brzy na to po roce 1900 objevily se první secí stroje a americké stroje žací. Kolem r. 1910 jsou zde první hospodářské benzinové motory a u velkostatku lokomobila parní. Potom přicházely stále nové a nové stroje jako různé zdokonalené nářadí orné, železné brány, válce, kultivátory, vyorávače bramborů, rozmetače hnojiv umělých, šrotovníky, odstředivky a pat. máselnice, napájedla, pařáky aj. Hospodářství se mechanizovalo. To trvalo po celou dobu první republiky  (1918 – 1938). Za doby protektorátu rozvoj ten ustal, ač mnozí rolníci získavše černým prodejem hospodářských výrobků velké sumy peněz, hleděli si nákupem hosp. inventáře svoje podniky zaříditi (1938 – 1945).

Po ustavení druhé republiky (1945) mechanizace stále se stupňovala, přišly traktory s přívěsnými vozy, samovazače, autom. čistící mlátičky s výfuky slámy a lisy. Přišlo mnoho jiných zařízení (siláže, sušírny brambor aj., bez nichž si nelze dnešní hospodářství  při naprostém nedostatku zemědělského dělnictva představiti

Výnos polí racionelním hnojením umělými hnojivy zvýšen.Též chov dobytka a drůbeže výběrem ušlechtilých druhů přiveden na výši nebývalé.  Za příčinou správné distribuce potravin zavedeno řízené hospodářství celostátní. Hospodářský pokrok nastal ovšem hlavně ve vesnicích okolí jimramovského, v Jimramově samém týká se to hlavně velkostatku a několika málo jiných rolníků, poněvadž Jimramov přestává v této době (1947/8) býti městečkem zemědělským a stává se průmyslovým, obchodním dělnickým a letoviskem.

 

ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOLY