Kronika Jimramova

        Josefa Pavelky                                                               

Spolky – 3. část 

Peněžní ústavy

        Prvním peněžním ústavem v Jimramově byla po roce 1612 pomocná pokladnice literáckého sboru, založeného Janem Dubským z Třebomyslic. Do této pokladnice ukládali členové sboru své úspory a z ní byly poskytovány půjčky členům nemajetným. Byla to tedy záložna. Pokladnice tato zanikla zároveň s literátským sborem při konfiskaci panství jimramovského r. 1623. Jaká byla nouze o peníze, o tom svědčí zápisy, kdy obec vypůjčovala peníze od vrchnosti  a naopak. R. 1664 nemohlo celé panství jimramovské a dalečínské zaplatit dluh 344 zlatých Leopoldu, hraběti z Náchoda. Sehnalo se s velkou námahou 144 zl. Z r. 1652 máme záznam, že ze špitálního fondu vypůjčovala si peníze nejen obec, ale i vrchnost (hr. Kolovrat). Jinak sousedé půjčovali jeden druhému. Do bídy obyčejně přišel ten, který si vypůjčil peníze od židovských lichvářů.

        První skutečná záložna založena byla na popud kaplana jimramovského P. Jana Novotného a dáno jí jméno Občanská záložna (1869). Ve výboru záložny bylo 5 evangelíků a pouze jeden katolík. Byli to Fr. Mašík, Jan Bukáček, Jos. Břenek, Tomáš Kadlec, Adolf Ženatý a Vincenc Zástěra. Evangelíci měli již tenkrát větší porozumnění pro důležitost záložny, vliv jejich vzrostl, a tak přešla před r. 1893 záložna úplně do rukou evangelíků. Skoro všichni katolíci vystoupili z obč. záložny a založili v roce 1893 Cyrilo Metodějskou záložnu, již z počátku vedl děkan Ignác Sedláček a říd. učitel Karel Bastl.

    V roce 1928 založila si tehdejší živnostenská strana Živnostenskou záložnu. V roce 1944 ? byla tato záložna spojena se záložnou Cyrilo Metodějskou a nyní  (1948) jedná se o spojení všech tří záložen v jeden peněžní ústav.

ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOLY