Kronika Jimramova


        Josefa Pavelky                                                               
 

e) Úřad poštovní

Telegraf – telefon.

Radio

Dle nejstarších vzpomínek obstarával dodávání dopisů v Jimramově obchodník Vilém Schremmer, jemuž patřil dům čís. 18.  Jak byla do Jimramova pošta dopravována není zpráv.

Teprve dne 1. května r. 1874 jest záznam, že jela jimramovem poprvé c. k. pošta od Olešnice k Německému, Svratce a Hlinsku.  Tenkráte již neobstarával dodání pošty obchodník Schremmer, neboť jeho dům byl r. 1869 exekučně prodán.

R. 1877 jest záznam, že poštovní výpravčí Jan Pleský odjel do Brna (asi do nějakého kursu). Místo něho vedl zde poštu p. Gregorovský. Byl tedy v té době v Jimramově již poštovní úřad. Jan Pleský po svém návratu z Brna sloužil zde jako poštovní úředník až do svého pensionování. Jsa původně krejčím, vyšinul se vlastním přičiněním na vrchního poštmistra. Byl velmi činným ve veřejném životě kulturním a patřil k prvním jimramovským vlastencům, kteří založili ochotnický spolek divadelní. Pro svoji veselou povahu byl ve společnosti velmi oblíben. Byl průkopníkem pokroku a kdyby byl měl dosti prostředků, byli by v Jimramově svítili elektřinou již před padesáti léty.

Dne 1. července 1884 začal v Jimramově fungovat telegrafní úřad. Téhož dne počala jezdit ranní a odpolední pošta do Poličky. Jedna pošta jela ráno do Poličky a večer přijela zpět. Druhá pošta jela ráno z Poličky, přijela asi v 9 hodin do Jimramova, odtud jela do Nového Města, vrátila se do Jimramova o 4. hod. odpoledne a jela na noc do Poličky. Později jezdila také pošta do Bystřice. To bylo celé spojení Jimramova se světem.

Nejbližší nádraží byly až do r. 1896 Svitavy, od toho roku Polička a od r. 1905 Nové Město nebo Bystřice. Stav tento, pokud se týče nádraží, trvá dodnes.

V roce 1920 zřízen byl v Jimramově telefon.

R. 1925 zařídil poštmistr Jan Pleský, syn prvního poštmistra zdejšího,  poštovní autobusové spojení na trati Polička – Jimramov – Nové Město.

R. 1927 dostal Josef Veselý koncessi ku zřízení autobusové dopravy osobní na trati Jimramov – Bystřice.

R. 1930 15. 8. začal jezditi státní osobní autobus na trati Jimramov – Skalice.

Po smrti Jana Pleského převzal jeho autobusovou koncessi nový poštmistr Eduard Mazanec r. 1929 a přesazen jsa do Brna předal koncessi Josefu Veselému, který trať bystřickou předal Josefu Stejskalovi.

Z protektorátu byla autobusová doprava nejprve omezena a konečně úplně zastavena.

Při útěku Němců v r. 1945 byly autobusy p. Veselému zabaveny a našel je kdesi v severních Čechách. Od r. 1946 funguje opět autobusová doprava pravidelně. Spoje s Poličkou, Novým Městem a Bystřicí udržovány jsou několikrát denně. Státní autobus nejezdí.

Dne 1. 11. 1946 zrušen telegraf. Telegramy podávají se telefonicky.

Dlužno se ještě zmíniti o rozvoji poštovního úřadu zdejšího od jeho počátku až do nynější doby.  Původně byl na pošt. úřadě jediný úředník pošt. expedient Jan Pleský. Roznášela-li se pošta po domech není zpráv. V létech  kolem roku 1880 roznášela poštu stará žena Fajtová, které se platilo od dopisu 1 krejcar. To byl její služební příjem. Venkovské obce chodily si pro poštu samy. Po roce 1880 byli již dva přespolní listonoši. Jejich obvody byly velmi velké. Postupem času se agenda zdejšího úřadu poštovního zvětšovala, a proto byla přidělena poštmistrovi pošt. expedientka. Tou byla jeho paní Antonie Pleská. V tu dobu fungoval již telegraf – 1884. Doručování zůstalo stejné.

Po roce 1900 byla pošta jimramovská značně rozšířena. Bylo to následkem toho, že v Jimramově a okolí usadilo se několik výrobců sukní, kteří každodenně na sta balíků na dobírku obchodům a trhovcům zasílali. Balíků bývalo tolik, že vozy pravidelné pošty nebyly sto je odvézti, a proto často vypravili „sukňaři“ žebřinový vůz, který balíky za poštou do Poličky vezl. Tenkrát byly již na poště dvě expedientky.

Po roce 1918 přestala zde výroba a zasílání sukní, ale obdobně vzniklo zasílání vlny na pletení a pošta byla stále plně zatížena. Za příčinou stoupajícího zatížení pošty bylo nutno i personál rozšířiti.

Dnes (1948) jest na poště zaměstnáno: 4 úředníci, 2 místní listonoši, 3 venkovští listonoši.

Telefon má 37 abonentů.

Zavedením rozhlasu přibyla poštovnímu úřadu nová funkce. První přijímač ohlášen byl r. 1924 učitelem Ferklem.

Dnes jest přihlášeno 425 posluchačů rozhlasu.

ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOLY