Kronika Jimramova


        Josefa Pavelky                                                                

c) Úřady živnostenské (korporace)

Nejstarší živnostenskou korporací a částečně úřadem bylo zřízení cechovní.

Ačkoliv zřízení cechovní již ve 14. století v mnohých českých městech zaváděno bylo, byl první cech  (řeznický) v Jimramově založen teprve r. 1652, o čemž svědčí potvrzení cechovních artikulí panem Leopoldem, hrabětem z Náchoda. Artikule jsou velmi dlouhé (mají 23 článků), proto je neuvádím. Potom utvořilo se zde ještě 5 cechů: pekařský a mlynářský, ševcovský 1576; krejčovský, kožišnický, tkalcovský; kovářský a kolářský; zámečnický. Před utvořením místních cechů patřili zdejší řemeslníci k cechům některého z okolních měst.

Cechy měly církevní ráz a zúčastňovaly se korporativně církevních průvodů o čemž svědčí 5 uměle vyřezávaných standart (nazývaných postavníky) s odznaky jmenovaných řemesel, které cechové v čele své řady při slavnostních církevních průvodech nosili o čemž děje se zmínka v roce 1828 a 1838.

Cech kovářskýCech krejčovskýCech pekařskýCech řeznickýCech ševcovský

 

Hlavice cechovních postavníků

Tento zvyk zachovávají dodnes  zdejší katoličtí příslušníci jmenovaných řemesel a nosí uvedené památné standarty, které byly již mezi starým haraburdím pohozené, ale p. farářem Válkou zachráněné, při církevních slavnostech v průvodu.

Cechu předsedal cechmistr, který opatroval pokladnici, které se říkalo „matka“. V pokladně byly listiny, privilegia, knihy peníze a pečeť cechovní. Který řemeslník chtěl se státi mistrem musil cechu předložiti listiny o svém zrození, chování a učení. Musil si opatřiti právo měšťanské a udělati mistrovský kus. Po zaplacení „příjemného“ a vystrojení dobré svačiny byl přijat do cechu jako mistr. Učedník se učil 2 až 5 let, pak dostal za vyučenou a stal se tovaryšem. Cech řídil výrobu a prodej, kontroloval jakost výrobků, stanovil počet tovaryšů a učedníků a dohlížel na jejich chování, čímž přispíval ku povznesení mravnosti a kázně ve stavu řemeslníků. Zřízením cechovním omezena svoboda řemesel a to přispělo ku povznesení blahobytu řemeslníků. Stav řemeslnický byl silný a zámožný, výrobky vynikaly solidností. Pravdivé jest přísloví: Řemeslo má zlaté dno.

Dne 1. května r. 1860 byly cechy zrušeny a zavedena úplná svoboda řemesel.

Pro neblahé následky, které toto nařízení mělo, bylo opět nutno svobodu  řemesel  omeziti (živ. řemeslné, koncesované a svobodné). Dle nově vydaného živnostenského řádu  zřízeno bylo r. 1883 živnostenské společenstvo v Jimramově.  Společenstvo to trvalo do r. 1940. Od té doby patří jednotlivá řemesla každé ku svému odborovému společenstvu. Obchodní grémium zřízeno bylo zde r. 1930 a trvalo do r. 1940, kdy ustavena byla „Hospodářská skupina maloobchodu“ místní skupina Jimramov.

 

ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOLY