Kronika Jimramova


        Josefa Pavelky                                                              

b) Úřady školní

Za dob nejstarších nebylo školních úřadů. O školy se nikdo nestaral, ani církev, ani stát. Učitelé tak jako faráře najímala obec jako obecní zřízence. Učitel byl vždy varhaníkem a zvoníkem a kromě svého hubeného platu učitelského byl za tyto funkce placen farářem, někdy dost nepořádně, jak o tom svědčí častá stížnosti kantorů u vrchnosti (viz kap. 5., rok 1602. 1608).

Po roce 1620 byly všechny školy katolické (jiných nebylo) podřízeny církvi. Místním školním úřadem byl úřad farní, farář byl bezprostředním představeným učitele – kantora.

Dozor na školy vykonával děkan visitacemi v celém obvodu děkanátu, generální visitace biskup a později c. k. dozorce německých škol. Občanstvo mělo  živý zájem o vzdělání svých dětí a pečovalo o pilnou návštěvu školy. Nejmenovaný purkmistr jimramovský dohlížel v roce 1818 přísně na návštěvu školy (byl to purkm. Jan Maršálek).

R. 1865 zvolen byl z katolických příslušníků školy – školní konkurenční výbor, který byl předchůdcem místní školní rady. R. 1869 zrušen  církevní dozor na školy, zřízeny zemské, okresní a místní školní rady a zaveden dozor státní (c.k. školní inspektoři).

V místních školních radách byli: zástupcové církví, velkostatku a správci školy (virilisté) a volení zástupcové  všech přiškolených obcí. V Jimramově byly původně 2 místní školní rady „horní“ (katolická) a „dolní“ (evangelická). V roce 1908 byla zvolena třetí míst. škol. rada pro nově zřízenou školu měšťanskou. Místní školní rady volili kromě předsedy a pokladníka i místního školního dozorce, kterážto funkce byla později zrušena.

Sluší se doložiti, že před r. 1800 katolický děkan vykonával také dozor nad školami protestantskými, ale za superintendenta M. Blažka došlo k omezení pravomoci děkana, který potom směl vykonávati dozor ten pouze za přítomnosti král. krajského komisaře a církev evangelická nepřijímala potom nařízení škol. úřadu katolického (děkana).

Po utvoření republiky československé změněny byly názvy rad ve výbory a složení jejich bylo na podkladě demokratických zásad reorganizováno. Státní dozor na školy zůstal.

ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOLY