Kronika Jimramova


        Josefa Pavelky                                                              
 

 

                Druhá světová válka

 

                Poněvadž o událostech této války v celém jejich rozsahu jistě mnoho napsáno bude, omezuji tento zápis pouze na události, které se týkají Jimramova a nejbližšího jeho okolí.

                Po mnichovské konferenci 30. 9. 1938 zabírali Němci tzv. Sudetsko. Došlo i na obsazení Svitavska. Byla obsazena Polička a část Korouhve a mluvilo se i o obsazení Trhonic a Sedlišť. Jimramov byl tedy těsně na německé hranici. Poličská muniční továrna vyklizována, v Jimramově na náměstí ležely kupy strojů, nábojů a jiné, v domech ukládáno obchodníky z Poličky a Svitav různé zboží. Sudetští Němci, zvláště Jedlováci, řádili. Polička a Korouhev byly však přece z náboru propuštěny. Poměry v našem kraji za okupace, ač nebyly nijak utěšené, byly přece proti jiným krajům klidnější a příznivější.

                Okupace a válka projevily se hlavně nedostatkem zboží, obtížnými dodávkami a kontrolami a obavami o budoucnost. Perzekuce a řádění nacistů byly v Jimramově minimální.  Zatknut byl pouze sokolský pracovník, odborný učitel Josef Mrštík, který byl zanedlouho opět propuštěn. Nebylo poprav místních občanů, ani záboru statků pro německé vystěhovalce, ani německé školy. Místních několik Němců chovalo se celkem tolerantně a z Čechů se nikdo nepřihlásil k německé národnosti. Až na ojedinělé případy netěšili se zde Němci sympatiím. Jen německé nápisy na úřadech, školách a obchodech a občasné návštěvy uniformovaných Němců, časté zdobení domů prapory ( hackenkreutz) a písmeny V (victoria) připomínaly panství Němců. Místo nepravdivých a štvavých rozhlasových relací diktovaných nacistickou propagandou poslouchali občané klidně rozhlas z Londýna a Moskvy, a když jim Němci nechali z přijímačů odstranit zařízení pro krátké vlny, dovedli si je sami nahradit.

                Po rozpuštění spolků Sokol a Orel se v sokolském kinu nazvaném Kino Meran promítaly nacistické propagační filmy. Divadla a zábavy byly zakázány. Pořádány jen oslavy německých vítězství. Učitelé, poštovní úředníci a zřízenci, četnictvo, obecní úředníci musili navštěvovati kursy němčiny a po absolvování skládali před zvl. komisí zkoušky. Taktéž kněží i lékaři.

                R. 1943 vyvezeni do koncentračních táborů všichni zdejší židé. Byly to rodiny č. 73, Haasova č. 23. Kromě nich cizí židé, kteří sem utekli, rodiny Langova z Jihlavy a Eisingerova z Brna, Tichova ze Svitav. Z těch se vrátila pouze MUDr. M. Reinerová. V Jimramově zůstal pouze 1 žid – zdejší rodák Vilém Ticho. Celá jeho rodina, až na jednu dceru, která byla v Palestině, zahynula v koncentračním táboře.         

                Zrekvírovány podruhé zvony obou kostelů. Na katol. kostele zůstaly jen dva malé zvonky – sanktus a umíráček. Na evang. kostele pouze jeden. Katolíci koupili 1 ocelový zvon za 1600 K.

Lesy v celém kraji byly bezohledně káceny a dříví odváženo do Německa. Mladí i starší lidé posíláni na práci do německých muničních továren. Studenti i akademicky vzdělaní lidé „přeškolovali“ se v továrnách na nádeníky. Roku 1944 nařízeno vyklizení měšťanské školy pro prchající něm. ženy a děti – zůstala však prázdná. V malých učebnách obecných škol vyučováno i žactvo školy (viz školní kroniky). Zabrán hotel „Panský dům“ a osazen zpupnými, dobře vypasenými německými kluky, kteří svými demonstračními pochody a řvaním nacistických písní otravovali Jimramov do ledna 1945. V okolí se začaly objevovat němečtí uprchlíci, kteří doufajíce ještě pevně ve vítězství německé válečné moci, přišli si vyhlížeti statky, které dostanou po válce. V roce 1945 posláni mladí muži bez rozdílu zaměstnání na kopání zákopů do okolí Brna a Hranic. Zásobování na lístky bylo po celou dobu nedostatečné, a proto vzkvétal černý obchod. Ceny potravin úžasně stoupaly a tím stoupaly též ceny řemeslných výrobků, zboží i práce. Byl velký nedostatek látek oděvních, prádla, bot, kůže. Řemeslníci nemohli pracovat pro naprostý nedostatek materiálu. Doprava byla omezena a autobusová doprava 1944 úplně zastavena. Jediné spojení se světem udržoval traktor Jindřicha Nedopila, obch. zeleninou, který na přívěsném voze vozil z Bystřice poštu i cestující v zimě napolo zmrzlé. Spojení s Poličkou udržováno pouze povozy, anebo příležitostně nákladními auty, která tam  vozila dříví. Pro nedostatek benzínu a nafty jezdila auta dřevoplynem. Na obecním úřadě pracovalo stále 5 úředníků, jímž mnohdy muselo vypomáhati několik učitelů a pensistů – samé lístky, poukazy, dodávky, výkazy, soupisy a kontroly. Odtud také řízeno bylo určování nočních hlídek (16 mužů denně), které neozbrojeny jsouce, hlídalo 9 ozbrojených četníků (6 německých). Stále nová nařízení, rozkazy a vyhrůžky. Pro nedostatek vody a nafty vypověděla zdejší Krausova elektrárna službu a veřejná síť připojena na ZME. Nařízeno spojení záložen CyriloMetodějské a Živnostenské.

                Partyzáni ruští objevili se v okolí již v roce 1942. Zdržovali se v okolí Veselí a Polomi – u Koníkova a Odrance. Měli spojky v Jimramověhosp. družstvu. I dva čsl. četníci byli jejich spojkami. Činnost jejich byla pátračská a záškodnická. Odstraňovali také lidi, kteří okupantům platně sloužili jako konfidenti a zrádcové. Tak zastřelili v Jimramově hostinského Jaroslava Marka, který asi Němcům platné služby prokazoval, neboť byl za to vyznamenán. Při tom zraněna byla jeho žena, číšník a zbloudilou střelou soused, který vyšel na ulici. Když u partyzána zabitého při jedné akci ve Víře byl nalezen recept MUDra Jarmila Gregora z Jimramova, byl Jimramov obklíčen SSmanyDalečína a četnictvem. Dr. Gregor byl zatčen, ale brzy byl propuštěn. V únoru odebrali partyzáni jednomu zdejšímu strážmistrovi zbraň a součásti stejnokroje v noci v jeho bytě. Objevili se zde také Vlasovci, kteří  vydávajíce se za partyzány udávali venkovany, kteří je třeba i pohostili.  Mezi partyzány a Vlasovci došlo na Koníkově k boji, v němž padla doktorka Růfa, která raněné partyzány léčila. Na Koníkově zatčeno bylo 6 rolníků, z nichž se dva nevrátili. V dubnu 1945 zastřelili partyzáni na Koníkově 4 osoby pro zradu. Pro tutéž příčinu zastřelili několik osob v Líšném, Valdorfě a Dalečíně.               V Jimramově byl naoko klid, ale Němci dobře věděli, co tím klidem jest zastřeno a nazývali Jimramov „hnízdem partyzánů.“ Dali do Jimramova 6 německých četníků, které musily hlídati naše neozbrojené hlídky, aby partyzáni nemohli do městečka. Hlídky hlídaly a partyzáni seděli v hospodě „U Slunce“ a pili čaj. Dne 25. 4. 1945 právě o půlnoci vyhodili partyzáni 1 pilíř benátského mostu ekrasitovou náloží. Most byl narychlo spraven Todtovou organizací a přešla přes něj na ústupu celá jedna německá armáda. Vojáci Todtovy organizace byli skoro všichni Poláci a Slováci a jejich zbraně staly se později první výzbrojí jimramovského ozbrojeného povstání. V únoru téhož roku přišlo do Jimramova 300 mužů vojska a 30 koní. Byli to vojáci všech možných formací, kteří zde prodělávali bojový výcvik, aby mohli mezery ve „vítězné válce“ doplniti. Měli všichni vojny až po krk a s místním obyvatelstvem vycházeli přátelsky. Měli hlad. Když asi v polovině dubna odcházeli, mnozí z nich slzeli. Když bylo dne 26. 4. 1945 Brno osvobozeno, nastal útěk Němců naším krajem.

POKRAČOVÁNÍ