Kronika Jimramova


        Josefa Pavelky                                                               
 

                Škola evangelická
po vydání tolerančního patentu r. 1781.
                Poněvadž stará pamětní kniha evangelické školy v Jimramově se v roce 1922 ztratila*, zaznamenávám zprávy, pokud je bylo možno z různých pramenů, hlavně ze soukromé kroniky zdejšího souseda Adolfa Ženatého zjistiti.
* Pamětní kniha byla dodatečně nalezena. Obsah viz na konci této kapitoly.
                Po vyjednání tolerančního patentu nařízena byla povinná návštěva obecných škol. Evangelíci jimramovští přestali posílati děti do katolické farní školy a povolali do Jimramova prvního učitele evangelického. Byl to Jan Mašík, řečený Vřava. Vyučoval zde asi tři léta ve vlastním příbytku (čís. 35). R. 1784. Druhý učitel jmenoval se Josef Voškrda. Vyučoval 1 rok v příbytku vdovy Pozdálové (čís. 5) a dvě léta u souseda Karafiáta (č. 18).
                Roku 1792 dostavěna první škola evangelická pod jednou střechou s farou
                Do této školy přišel učitel Antonín Dobiáš (č. 82) r. 1792 a působil v ní do roku 1821, kdy se pro churavosť vzdal učitelského povolání. Tato škola měla již úřední název „Obecná škola evangelická“. 
                R. 1821 povolán za učitele František Ženatý, vzorný učitel. Učitel tento nejen zdárně ve škole působil, ale připravoval též mladíky evangelické, ku zkouškám z učiva tehdejší školy manuální, takže v brzké době do přípravného kursu (půlročního) přijati býti mohli a po jeho absolvování učiteli se stali, což při tehdejším nedostatku učitelů bylo velmi vítanou pomocí. Za něho byly k evangelické škole přiškoleny  obce: Jimramov, Ubušín, Unčín, Strachujov, Pavlovice, Nový Jimramov, Široké Pole, Trhonice a Sedliště. Tehdy byly již evangelické školy ve Věcově (přiškol. ob. Míchov, Koníkov, Rož. Paseky) 1812 a v Borovnici 1816. Vyučovalo se ve dvou třídách 200 žáků. Pomocník učitelský, jemu přidělený, vyučoval v zimě od 1. 11. do 30. 4.  excurrendoUbušíně, Unčíně a Strachujově v každé obci 2 dny v týdnu.  V létě chodily děti do Jimramova. Zemřel 24. ledna 1857.
                R. 1857 nastoupil učitel Adolf Švanda.  R. 1867 koupil školní výbor dům č. 84 pro stavbu nové školy. R. 1868 se odškolil Ubušín. R. 1869 položen základní kámen ku stavbě nové školy, v rohu od č. 187 s pamětními spisy a mincemi. Stavba byla dokončena v září 1870.
                Nová škola vysvěcena 16. října 1870. 24. listopadu při komisionélním řízení u c. k. okres. hejtmanství v Novém Městě byla dosud konfessionální škola dvojtřídní prohlášena za dvojtřídní školu obecnou dolní a výnosem c. k. zemské školní rady v Brně ze dne 22. září 1873 č. 20782 jmenován učitel Adolf Švanda nadučitelem. Zemřel 3. dubna 1890. Působil v Jimramově 33 let.  R. 1890 zemřela první industriální učitelka v Jimramově Hedvika Martinová.  Vyučovala na obou zdejších školách od roku 1884 do r. 1890.
                R. 1890 jmenován řídícím učitelem dosavadní učitel Emanuel Hájek . Téhož roku jmenován zde učitelem Josef Valášek a učitelkou ženských ručních  na obou obecných školách prací Marie Ženatá, která ustanovena definitivně 12. 4. 1901.
                Poznámka: Záznamy týkající se evangelické školy jimramovské jsou v této obecní kronice velmi neúplné z následujících příčin:
                1. Stará kronika školní se ztratila.
                2.  Farní kronika církve evangelické není od úmrtí d.p.  faráře Jana Krčála (r. 1866) až do nastoupení d.p. fařáře Oty Proska (1933) vedena. O učitelích, kteří za říd. uč. A. Švandy a Em. Hájka od r. 1857 do r. 1898 působili není zde písemných zpráv. Ani pan Adolf Ženatý, který ve své kronice velmi podrobně o všech událostech zdejších píše, nezaznamenal jména učitelů, kteří na evangelické škola v té době působili. To vše jest následkem ztráty staré kroniky školní a mezery v kronice farní. Prosím, kdyby snad někdo později ztracenou starou kroniku školní nalezl, aby mezery tyto vyplnil.

                Události po roce 1898
                Řídícím učitelem byl Emanuel Hájek, učitelem Josef Valášek. Odchází z Jimramova podučitel Karel Chroust. Místo něho ustanoven podučitelem František Vítek, rodák ze Svratoucha. Byl původně stolařským dělníkem, ale soukromou pilností připravil se ku předepsaným zkouškám učitelským a po odbyté tříleté službě vojenské složil maturitu a stal se učitelem. Byl to člověk nadprůměrné inteligence, výtečný kreslíř, malíř a modelář. Složil zkoušku z III. odboru pro školy měšťanské a stal se odborným učitelem na nově zřízené měš´t. škole v Jimramově. Práce jeho žáků budily pozornost na výstavách prací žákovských i v cizích městech.  Byl jedním z mála evangelických učitelů, kteří se vedle práce školní a církevní věnovali veřejné práci kulturní. Z Jimramova odešel na okres tišnovský.
                R. 1898 jest první zmínka o polévkové akci konané dámami evangelickými od toho roku každoročně. Každoročně také pořádány byly žákovské výlety a vycházky.
                Knihovny učitelská a žákovská byly značně rozšířeny. Též lze říci i o pomůckách učebných. O vánocích pořádány slavnosti vánočního stromku s nadílkou.
                R. 1900 uspořádán učitelstvem pokračovací kurs hospodářská,  který navštěvovalo 24 žáků. Na kurs povolila c. k. zemská školní rada r. 1901  subvenci patnáct korun! Pokusy o zřízení hosp. kursu v létech 1902 a 1904 ztroskotaly pro nezájem žactva. Za vedení kursu poukázána odměna: říd. učiteli Em. Hájkovi 45,- K, učiteli Jos. Valáškovi 7,50 K a podučiteli Tom. Dostálovi 7,50 K.
                R. 1902 zřízena byla pobočka  při 1. třídě.
                R. 1903 byl prohlášen 6. července za feriální den (den české reformace).
                R. 1906 povolena zimní pobočka při III. tř. R. 1907 byla tato pobočka celoroční. R. 1908 pobočka při II. tř.  R. 1909 spravovány podlahy ve škole.
                R. 1910 byl zde ustanoven učitelem Jan Kalina, který byl výtečným zpěvákem (tenor) a dobrým hudebníkem. Zúčastňoval  se kulturní činnosti mimoškolní a byl pro svoji milou povahu všeobecně oblíben.
                R. 1914 – 1918 – doba škole velmi nepříznivá. Učitelé povoláni jsou ke službě vojenské. Místo nich ustanovení učitelé výpomocní, často se střídají. Učitelé, kteří na školách zůstali, většinou staří i neduživí musili zastávati válečné funkce, které je od vyučování školního vzdalovaly. (Prodej válečných půjček, různé soupisy, odhady, zjišťování a rekvisice). Byli považováni za živly politicky podezřelé. K chvále učitelstva jest povinností naší  zjistiti, že při vykonávání funkcí shora uvedených hleděli co nejvíce svým spoluobčanům prospěti bez ohledu na to, že sami sebe mohli existenčně poškoditi.
                Děti musily vykonávat práce při domácím a polním hospodářství místo svých otců – vojáků a nebylo žádnou vzácností uviděti na poli dvanáctiletého oráče nebo kočího. Následkem toho byla velmi špatná návštěva školy. V zimě se pro nedostatek šatů a obuvi návštěva ještě zhoršila. Děti, které do školy dosud chodily,  vykonávaly různé sbírky pro válečné účely. Sbíralo se vše možné: kovy, šaty, hadry, papír, odpadky koží, kosti, listí ostružin, jahod, kopřivy atd. Žáci neměli pro sbírky čas na učení. Ve škole byly pořádány oslavy různých „vítězství“. Do školní kroniky zapisovány výnosy různých c. k. amtů a c. k. vlastenecká provolání. Běda učiteli, který tak neučinil. Všechny tyto události měly za následek, že koncem škol. r. 1917/18 nebyl žádnou vzácností 14tiletý žák, který neuměl ani plynně čísti. Že se v této době nestalo nic, co by škole prospělo, jest nabíledni. 
                Konečně rozptýlily se chmury válečné a slunce míru a svobody usmálo se na vlast naši.  Dne 29. října 1918 zúčastnila se mládež naší školy všeobecných oslav prohlášení samostatnosti Republiky československé. 
               
R. 1919 slaven poprvé dne 28. X. Dětský den a státní svátky 7. 3. a 1. 5. R. 1920 slaveno 250 výročí úmrtí Jana Amose Komenského. Dne 22. dubna 1920 odchází na trvalý odpočinek řídící učitel  Emanuel Hájek. Působil na této škole od roku 1877 do r. 1920, tj. 43 let  a má zajisté o rozkvět této školy nepopíratelné zásluhy. Mimo svědomité působnosti školní pracoval též obětavě v církvi evangelické. Byl po dlouhá léta varhaníkem zdejšího evangelického kostela. Jako svědomitý a starostlivý otec staral se vzorně o svoji četnou rodinu a při mizerném učitelském platu zaopatřil svým  7 dětem velmi pěkná životní postavení. byl dlouhá léta obecním tajemníkem. Povahy byl velmi mírné a milé a každý, kdo jej znal, jisté si ho vážil.
                R. 1920 pověřen byl správou dolní školy obecné učitel Alois Koza (katolík).  Výnosem zems. školní rady za dne 3.7.1922 čís. 19276 byla tato škola (dolní) spojena se školou horní v jednu pětitřídní obecnou školu. Další události školní jsou dále u výše jmenované školy zapsány.
                Stará kronika  školy evangelické, která od r. 1922 nebyla k nalezení a považována byla za ztracenou, byla nalezena p. Gustavem Švandou, řídícím učitelem v. v. v archivu fary evangelické. Jest vepsána do nepopsané části „Knihy cti“ (Zlaté knihy) a poněvadž na deskách knihy není jiného nápisu, ušla pozornosti těch, kteří kroniku hledali. Kromě údajů, které níže uvádím, není v ní žádných zvláště důležitých záznamů mimo těch, které jsem z jiných pramenů zjistil a v této kronice obecní již napsal.
                Škola evangelická založená po vydání tolerančního patentu byla až do r. 1870 školou konfesionální  jednotřídní. Posledním učitelem této konfessionelní  školy byl Adolf Švanda, nar. 29. 1. 1839 v Prosetíně na Mor. Když tato škola byla r. 1870 prohlášena za obecnou školu dvojtřídní a hned r. 1873 za trojtřídní byl tento učitel jmenován nadučitelem.
               
Adolf Švanda působil na této škole do roku 1890. Za něho působili na ev. škole tito učitelé:

Eduard Švanda 1870 – 1871, František Balcar  1871 – 1875, Jan Svoboda   1872 – 1880,  Taubr    1875 – 1877, Emanuel Hájek   1877 – 1920, Miloslav Němec  1880 – 1881, Jan Žák 1881 – 1884, Frant. Mašík 1884 – 1888, Karel Chroust  1888 – 1898

                Po smrti nadučitele Adolfa Švandy jmenován nejprve zatímně a brzy definitivně nadučitelem Emanuel Hájek, který tento úřad zastával až do r. 1920. Za něho působili na ev. škole

tito učitelé a učitelky:

Richard Ostrý    1890, Josef Valášek    1890 – 1910, Karel Chroust   1888 – 1898, Frant. Vítek  1898 – 1908, Tomáš Dostál    1901 – 1903, Jan Toman  1906, Augusta Stará   1907, Božena Sochorová          1908, Josef Uherka    1908 – 1909, Růžena Hájková    1909 – 1911, Jan Kalina   1911 – 1919, Marie Navrátilová  1912, Marie Šolínová   1912 – 1919, Anna Špačková 1913, Anna Klevetová   1914, Josef Matějů 1915, Josef Pavelka 1917 – 1918, Vlasta Hájková  1916, Anna Mírovská? 1918, Jaroslav Karlík 1919, Frant. Bradáč 1919, Alois Koza  1920 – 1922, Ladisl. Procházka 1920, Josefa Kalášková  1920, Marie Baierová 1922.

Učitelky žens. ruč. prací: Hedvika Martinová        1884 – 1890, Marie Ženatá                 1890 – 1916, Růžena Librová              1916  - 1919, Marie Kolouchová          1922

 

 Počet tříd (poboček) a žáků od r. 1886:

 

Rok

Tříd

žáků

Rok

Tříd

žáků

1886/7

3

157

1908/9

3+1

220

1887/8

2

161

1909/10

3+1

202

1888/9

3

164

1910/11

3

183

1889/90

3

169

1911/12

3

172

1890/91

3

174

1912/13

3

170

1891/92

3

175

1913/14

3

170

1892/93

3

173

1914/15

3

165

1893/94

3

172

1915/16

3

159

1894/95

3

169

1916/17

3

168

1895/96

3

175

1917/18

3

181

1896/97

3

174

1918/19

3

187

1897/98

3

162

1919/20

3

177

1898/99

3

173

1920/21

3

169

1899/00

3

182

 

Školy

spojeny

1900/01

3

186

 

 

 

1901/02

3

188

 

 

 

1902/03

3

196

 

 

 

1903/04

3

208

 

 

 

1904/05

3

201

 

 

 

1905/06

3

206

 

 

 

1906/07

3+1

216

 

 

 

1907/08

3+1

216

 

 

 

 

 

ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOLY