Kronika Jimramova


        Josefa Pavelky                                                               
 

I. Vrchnosti

 Jak vypadal náš kraj před rokem 1260

 Před rokem 1260 prostíral se po celém českomoravském pomezí neproniknutelný prales, který jest možno vymeziti následovně.

 Ze strany české: Jihlava, Želiv, Čáslav, Chrudim, Litomyšle, Choceň, řeka Orlice a horní tok Labe.

Ze strany moravské: Jihlava, Třebíč, Velké Meziříčí, Tišnov, Doubravník, Blansko, Rájec, Sebranice, Svitávka, Letovice, Jevíčko, Úsobrno, Konice, Mohelnice, Uničov, Olomouc, Přerov, Hranice.

 Prales tento postavil se jako nepřekonatelná překážka v cestu Tatarům r. 1241 tak, že se do Čech vůbec nedostali. Pronikli na Moravě nejdále k Uničovu a k Doubravníku, kde vypálili ženský klášter cisterciánský založený Štěpánem z Medlova r. 1211.

 Pralesem tím vedla formanská cesta od Litomyšle přes hrad Hrutov v místech, kde jsou dnes Benátky u Litomyšle. Ve starých listinách nazývá se Hrutov někdy "castrum" = opevněný tábor, hrad, jindy "opidium" t. j. město. Odtud vedla cesta po říčce Trstenici (Loučné) přes Letovice na Moravu a do Uher. Její odbočka od Svitav nebo Letovic do Polska. Cesta nazývala se stezka Trstenická a místo, kde u osady Trstenice do Pralesa vstupovala slulo brána zemská.

 Palacký uvádí ve svých dějinách následující zápisy:

1. De porta terrae, quae dicitur, "na Trstenici" dedit dux Bracizlauzs sal urgaricum omulum* quoque per totum Grutou colligendum .....etc.

2. ...dedit et forum ecclesie Lutomislensi in Grutou feria IV in perpetuum ...etc. (* omulum jest asi omyl písaře nebo tisku, mělo snad býti emolum = emolumuntum - melivo)

 Oba tyto zápisy svědčí o existenci Trstenice a Hrutova již za knížete Břetislava II, t.j. v létech 1092 - 1125. U této stezky nalézala se na mýtině v pralese samota zvaná "na políčkách" již v roce 1167. Tam byla formanská krčma, s níž sousedily sruby kováře, koláře a jejich chasy. V krčmě občerstvovali se hladoví formani a nocovali zde. Špatnými cestami porouchané vozy pak opravovali jmenovaní řemeslníci. Poblíže svých chalup obdělávali tito obyvatelé samoty malá políčka, od nichž dostala samota jméno, které po založení osady na témž místě Konrádem z LÖwendorfu, purkrabím Bítovským r. 1265, přešlo na osadu, později město Poličku.

 Po založení osady Poličky byla trstenická stezka přeložena a vedla z Vysokého Mýta přímo přes Litomyšl, Poličku, Bystré, Hlásnici a Bohuňov do Letovic a odtud do Brna.

 Celé území pralesa bylo majetkem českého krále. U hradu Litomyšle, který existoval již v roce 981, byl již v létech 1093 - 1100 (za Břetislava II.) klášter nejprve benediktinský od r. 1145 premonstránský. Tento klášter obdržel od krále darem část pohraničního pralesa, nynější Poličsko, Novoměstsko a Letovicko.

 V území tom žilo mnoho divoké zvěře zvláště medvědů, vlků a zubrů, o jejichž existenci svědčí nejen některá místní jména jako Nedvědice, Nedvězí, Vlkov, Zubří, Zubrštein, Auersperk (Auer něm. zubr) a Pernštejn (Bärenstein), ale jméno celého území "teritorium tauri" t.j. území zubra čili Zubří země.

 Na jihovýchodním (moravském) okraji pralesa toho byly již před rokem 1260 hrady Lapis t.j. Kámen a Letovice. Hrad Kámen, později nazvaný Zubrštejn byl v držení Jimrama z Kamene (Emeramus de Lapide), který byl členem jedné ze tří větví rodu nazvaného později rodem pernštejnským. Větve tohoto rodu jmenovaly se: páni z Kamene, z Medlova, z Jakubova.

 Hrad Letovice držel Herman z Letovic. Oba tito pánové t.j. Jimram z Kamene a Herman z Letovic chtěli svoje statky s územím zubra sousedící rozšířiti a proto po vzájemné dohodě obsadili po roce 12260 každý část Zubří země, která s jejich statky sousedila bez ohledu na to, že území patřilo klášteru litomyšlskému. Proti jednání jejich podali ovšem opat a konvent kláštera stížnost králi Přemyslu Otakaru II., který ji listem z roku 1269 vyřídil tím způsobem, že "svým milým" jimramovi a Hermanovi území zabraná ponechal a klášteru litomyšlskému daroval území jiné (u Širokého dolu). Jimram z Kamene přivedl zatím do zabraného území osadníky, kteří mýtili les a stavěli první osady v našem kraji.

 Tak stal se Jimram z Kamene (toho jména II.) a tím i rod pernštejnský první vrchností v našem kraji a držel jej až do r. 1588. (Jimramov). Rod ten vymřel r. 1631.

 Na ochranu zabraného území zbudoval Jimram na těžce přístupných skálách nad řekou Vříštkou (fryšávkou) hrad, částečně zděný chráněný přirozenými skalními hradbami ze tří stran. Pouze strana čtvrtá byla srubem. Hrad ten dostal jméno Skály.

 Níže, též u řeky Vříštky, blízko jejího ústí do řeky Zvratky (Svratky, Švarcavy) postavil Jimram na skalním ostrohu malou roubenou tvrz nazvanou Jimramovský hrádek.

 U obou hradů vznikly brzo osady. U hradu Skály osada Skály (nyní Javorek), u Jimramova hrádku osada Jimramov. Pro výhodnější polohu stal se brzy Jimramov střediskem kraje a r. 1361 jest již velkou osadou s kostelem a farou.

 Od roku 1340 byl Jimramov majetkem Artleba ze Stařechovic hrad a ves u Prostějova), který se oženil s Jitkou z rodu pernštejnského. Jitka dostala věnem podíly na Jimramově a vsi Pavlovice, Unčín a Lhotu.

 R. 1364 koupi Artleb ves Javorek se zbořeným hradem Skalami, kterým byl pro lupičství markrabím Janem dobyt a zbořen. Stejný osud stihl loupežné hrady moravské - Dalečín (Tolstein) a Rabenstein u Rýmařova. Loupežnické posádky ze Skal a Dalečína nespokojily se s přepadáním cestujících kupců, ale společně přepadly i Nové Město (nedoložená zpráva).

 Hrad Skály patřil pánům z Pernštejna. Ti však tam nebydleli a proto asi posádka zvlčila.

 R. 1365 koupil Artleb od Jimrama z Pernštejna 6 domů v Jimramově ( jméno Jimram bylo u Pernštejnů i v pozdější době časté ("Panské domy").

 R. 1370 - 1380 postavil znova hrad Skály, sídlil tam a nazýval se Artleb ze Skal.

 R. 1384 dědí Skály, Jimramov a jmenované vesnice Heralt ze Skal.

 R. 1398 koupil Heralt ves Ubušín. Heralt byl kališník a proto r. 1415 povolal na svoje panství kněze husitské. Náboženství husitské rozšířilo se pak po celém kraji (viz kap. III.). R. 1415 Heralt zemřel.

 Eliška, vdova po Heraltovi držela Jimram. panství společně se svým synovcem Janem ze Sovince. R. 1437 vzala do spolku svoji švagrovou Žofku z Kunštátu a r. 1447 jejího muže Jana z Cimburka a Tovačova. Po smrti Eliščině patřil Jimramov Žofce a Janovi z Cimburka až na malou část , kterou vlastnil Vaněk z Bystřice, purkrabí Pernštejnský.

 R. 1456 koupil Vaňkův podíl a r. 1462 celé jimramovské panství Jan z Pernštejna.

 K panství patřil Jimramov s kostelem a farou, zbořený (podruhé) hrad Skály (zbořený byl jako husitský hrad vojsky katolickými), vesnice Javorek, Ubušín, Sulkovec, Unčín, Pavlovice, a Lhota. Kromě toho patřily pánům z Pernštejna osady: Německé, Borovnice, Křižánky, Daňkovice, Krásné, Spělkov, Věcov, Odranec, Strachujov, Dalečín, Písečné, Vítochov, Ubušínek, Nedvězíčko, Hluboké, Nyklovice, a Rovečné. Dále celé Bystřicko a Pernštejnsko mimo statky v jiných částech Moravy. Jen obce Janovice a Veselí byly samostatné pod panstvím svých zemanů.

 R. 1475 podědil Jimramov Vilém z Pernštejna, nejvyšší hofmistr království českého, který žil do r. 1521. Jimramovské panství spravoval jeho bratr Vratislav z Pernštejna. Tento pán mnoho dobrého pro Jimramov vykonal. Z něho převedena Svratka do nynějšího řečiště. R. 1500 osvobodil poddané od povinného čepování panského vína. R. 1515 osvobodil je od bezplatného vožení ryb. R. 1520 daroval Jimramovu 3 lesy: Holý vrch, Prosičku a Padělek. Také daroval Jimramovu pivovar.

 Z té doby pochází jimramovský znak.

 Po smrti Viléma z Pernštejna nastoupil r. 1521 Jan z Pernštejna, který vymohl Jimramovu privilegium odbývati dva výroční trhy (jarmarky), čímž byl Jimramov r. 1537 povýšen na městys. R. 1548 - 1582 držel Jimramov Jimram z Pernštejna.

 Roku 1582 - 1588 bratři Jan a Maxmilián z Pernštejna, kteří prodali panství r. 1588 Pavlu Katharinu z Katharu. K panství patřil Jimramov, Javorek, pustý hrad Skály, Daňkovice, Spělkov, Krásné, Borovnice, Pavlovice, Ubušín, Sulkovec, Unčín, Lhota, Strachujov, Dalečín s pustým hradem a Chudobín. Pavel Katharin z Katharů byl pánem panství jimramovského, dalečínského, kunštátského a pernštejnského. Roku 1596 koupil hrad Pernštejn. Rod pernštejnský brzo na to vymřel (1631).

 Pavel Katharin z Katharů , zemský purkrabí moravský postavil především dvě křídla zámku r. 1593 a potvrdil jimramovským všechna privilegia. Když roku 1589 celý Jimramov vyhořel, koupil spáleniště domu Mikuláše Michka a daroval je na postavení radnice - 1590 (Dle zachovaných účtů byla radnice stavěna v létech 1592 - 1593). V témž roce uzavřel s jimramovskými přátelskou smlouvu, podle které obec mu postoupila pivovar a pan Pavel, nejen že obci odpustil všechny dluhy, ale i daroval vápno a cihly a 100 kop na penězích (asi 40 000 K) ponechal obci všechny její lesy a osvobodil Jimramov od robot.  R. 1590 založila paní Kriselda Čejkovna špitál koupivši proň dům od Jakuba Černého. Paní Johana Trčková z Lípy, r. 1596 darovala na vydržování jeho obnos 700 zlatých (asi 140 tisíc K). (Paní Kriselda Čejkovna byla druhou manželkou pana Pavla).  R. 1597 založil pan Pavel Katharin z Katharu první pozemkové knihy vedené do r. 1619 (knihy purkrechtní). Pan Pavel byl náb. vyznání  podobojí, udělil protestanským kazatelům volné právo pořizovací.  Obecní majetek té doby tvořily: lesy, rybníky, mlýn a lázeň. Příjmy obecní plynuly: z pronájmu Radnice (masné krámy a byty) a mostního mýta. Viz přílohu čís. +. Obecní účty z r. 1582 - 1618.  Syn a nástupce Pavla Katharina z Katharů Petr Katharin z Katharů, sídlil na Kunštátě. Jimramov spravoval zámecký hejtman Václav Rychnovský z Louňovic, který za svoje služby dostal od pana Petra dům v Jimramově (Panský dům). Na útěku před Poláky byl r. 1621 ve Věcově zavražděn (viz starou pamětní desku ve Věcově).

 R. 1603 prodal Petr Katharin z Katharů se svým bratrem Janem panství jimramovské a dalečínské. Panství tato koupil Vilém Dubský z Třebomyslic za 18 tisíc zlatých (3 600 000 K). Pan Vilém byl majitelem panství novoměstského, dačického a řečkovického. Proto r. 1607 spravoval panství jimramovské dalečínské, pernštejnské a bystřické (pod Hostýnem) jeho příbuzný Jan Dubský z Třebomyslic 1607. Pán tento byl asi v cizině, kde se stýkal s protestanty vyznání augsburského (Luterány) a vyznání toto si oblíbil. Aby zamezil spory mezi osadníky a farářem a aby zavedl pořádek v církvi vydal r. 1608 církevní řád, na jehož dodržování přísně dozíral. Upravil příjmy faráře a kantora (1610).

 R. 1609 byla vystavěna v Jimramově na místě staré společné budovy farní a školní sedlišťským mlynářem Karlem Klečkou škola, začež byl sedlišťský mlýn přifařen do Jimramova. R. 1612 zřídil v Jimramově sbor literáků dle zásad církve luteránské. Luteránský sbor měl svoji pomocnou pokladnici (tedy záložnu).

 Dbal přísně o zachování zákonů božských i světských. Soudil velmi přísně, ale zavedl také rozsudky podmíněné.

 Jan Dubský a jeho manželka Alina roz. Zoubková ze Ždětína rozšířili znamenitě panství koupěmi (Pavlovský dvůr a 2 tamní statky, Minářka a Železné Hamry u Javorka). Jak to v té době vypadalo v Jimramově viz příloha čís. 2.

 R. 1624 byla panu Vilému Dubskému zabavena a prodána všechna panství pro jeho účast na českém povstání proti Ferdinandovi II.

 Jimramovské panství koupil 1624 Karel Štěpán Schmidt z Treihofu měšťan pražský a "válečný rada". Nemohl však zaplatit ani kupní cenu panství (20 tisíc zl. = 4 miliony K), ani dluh 38 tisíc zl. hraběnce Šlikové a proto r. 1630 prchl do ciziny. Panství zabaveno a prodáno (1631) hraběnce Anně Marii Šlikové, která je prodala r. 1632 Jiřímu, hraběti z Náchoda, ale bez Dalečína.

 Události, jak se jeví v obecních účtech od r. 1644 až do oku 1871 viz příloha čís. 3.

 R. 1650 převzal panství jimramovské Ferdinand Leopold, hrabě z Náchoda. Potvrdil Jimramovu všechna privilegia i osvobození od robot, ponechal obci lesy, volnost obchodu, živnosti formanské, užívání radnice. Později ukázal se však velmi krutým a špatným pánem. Špatně hospodařila utiskoval lid poddaný. Proto lidé utíkali z gruntů, které zůstaly prázdné a pusté.

 R. 1663 postoupil panství se skel. hutěmi Terezii Františce, Hraběnce z Galasu, svoji manželce. V roce 1664 byl pro nekalé skutky zatčen, 7 let ve Vídni vězněn a v roce 1674 "bídně a mizerně svůj život dokonal. Jím vymřel rod pánů z Náchoda.

 R. 1669 převzal panství jimramovské Jan Václav Novohradský, říšský hrabě z Kolovrat, švagr Ferdinanda z Náchoda, který zpustlé panství opět do pořádku přivedl.

 R. 1680 řádil v Jimramově mor, který si vyžádal během tří měsíců za oběť třetinu obyvatelstva (147 osob). Na poděkování za odvrácení morové nákazy postavena r. 1681 kaplička svatého Matouše, zrušena 1788.

 R. 1680 ujal se panství syn pana Jana Filip Antonín z Kolovrat, který za 7 let panství na mizinu přivedl, pak na vojnu se dal a r. 1689 v Uhřích se utopil. Pan Jan Václav z Klovrat byl pak nucen jimramovské panství prodati. Panství koupil v dražbě r. 1687 rytíř Konrád Ferdinand z Bronstädtu, vysoký císařský úředník.

 K panství jimramovskému patřil: zámek, pivovar, městečko Jimramov, železné hamry, slévárna a vesnice: Borovnice, Spělkov, Krásná(é), Javorek, Daňkovice, Pavlovice a Hutě (N. Jimramov).

 Od roku 1691 vládla v Jimramově vdova po rytíři Konrádu Ferdinandovi Anna Žofie z Bronnstädtu. Ač byla původu protestantského (ze Saska), byla velmi horlivou katoličkou. Vedla soudní spory s hrabětem z Kolovrat, s poličskými a bysterskými. R. 1707 - 1715 postavila od základů katolický kostel, na místě starého husitského. Hájila svých práv i práv svých poddaných i zbraní. Byla velmi dobrou hospodyní a přivedla zanedbané panství do pořádku. Přikoupením pozemků panství rozšířila (Pilátka).

 R. 1712 prodala panství své ovdovělé dceři Marii Anně z Niebrů.

 I tato majitelka byla dobrou hospodyní. Různé podniky, které měla na panství dobře pronajímala. Vinopalnu a koželužnu pronajala židovi Marku Westenheimerovi. Byl to první žid (tzv. panský ž.) v Jimramově (Nebyl první žid - viz příloha č 4). Pronajala též: Panský dům (šenk), papírnu, barvírnu, salajku (draslovnu), horní mlýn, mostní mlýn a masné krámy. R. 1732 donutila obec Jimramov k vydání reversu, jímž byly okleštěny staré privileje. R. 1741, když vyvrátila vichřice rozsáhlé kompleksy lesa, obnovila opět výrobu železa. Za její doby byl Jimramov stíhán válečnými dodávkami. Velmi ostře postupovala proti tajným protestantům na svém panství. Konány domovní prohlídky, knihy emisary ze Saska a Slezska tajně donášené zabavovány a emisaři pronásledováni. Přechovávatelé zakázaných knih byli vězením trestáni (viz kapit. III.).

 R. 1746 postoupila panství své neteři Marii Antonii svob. paní z Waldorfu roz. z Frienfelsu. Tato paní podporoval kostel i faru. Vystavěla severní křídlo zámku, chodbu kostelní vedoucí ze zámku na oratorium. Za jejího panství byl postaven r. 1767 kostel sv. Matouše baronkou z Bukuvky (viz kap. II.) nyní zrušený (1783).

 Pronásledování tajných protestantů se stupňovalo, zvláště ve farnosti krásenské, kde usadila missionáře Jezuity (viz kapitola II.). Uplatňovala snahy germanizační. Učitel musel umět česky. V té době začaly spory její s jimramovskou obcí o cejchování dřeva v obecních lesích.

 R. 1778 odporučila panství jimramovské své neteři Marii Theodoře roz. svob. paní z Freinfelsů provdané za hraběte Antonína Belcrediho.

 K panství patřily tehdy obce: Jimramov, Borovnice, Spělkov, Krásná, Javorek, Daňkovice, Pavlovice, Hutě (N. Jimramov), Valdorf a nové obce Široké Pole a Paseky.

 R. 1781 vydán cís. Josefem II. Toleranční patent. O jeho důsledcích jedná se v kap. II. a III. této kroniky.

 Téhož roku bylo zrušeno nevolnictví, roboty však zůstaly.

 Téhož roku přiostřil se spor obce jimramovské s vrchností o lesy, který se změnil ve vzpouru, k jejímuž likvidování bylo povoláno vojsko. Přední občané jimramovští byli zatčeni a vězněni na Špilberku. Na prosbu 22 měšťanů a několika matron, ústně přednesenou císaři Josefu II. při jeho cestě v Bystrém tehdejším učitelem Antonínem Kostrošicem byli občané ihned propuštěni a vrchnost obdržela přípis ne příliš pochvalný.

 Na této nemilé události měl dle toho co v zápětí poznáme vinu tehdejší vedoucí úředník velkostatku Karel Weissebeck. 1795 výkupné z roboty na 3 léta (pozn. tužkou).

 Antonín hrabě Belcredi byl muž osvícený, mající smysl pro povznesení vzdělání lidu. Prvním jeho činem kulturním bylo postavení nové školy katolické r. 1801.

 Hrabě Antonín Belcredi byl stoupencem osvícenců (iluminátů) a byl členem jimramovské lože svobodných zednářů.

 Členy této lože, která se scházela v "kasině" v domě čís. 18, byli vedle hraběte, vrchnostenských úředníků a lékaře (zámeckého), katolický farář Matěj Sychra, spisovatel a buditel český, Michal Blažek, superintendent evangelické reformované církve, několik okolních evangelických predikantů a jediný občan jimramovský Jan Karafiát, majitel domu čís. 18. Z učitelů nebyl členem nikdo.

 Farář M. Sychra byl stále udáván u biskupské kosistoře a proto hlásil se na uprázdněnou faru do Zámku Žďáru, kam byl v roce 1824 presentován. Zemřel r. 1830 a jest pochován na Zelené hoře.

Také superintendent M Blažek byl zatčen a vyšetřován pro domnělé osnování revoluce proti vládě. Byl osvobozen a udavači potrestáni pro klamání úřadů (viz kap. III.).

 r. 1812 zemřel hrabě Antonín Belcredi .Majitelem panství se stal hrabě Eduard Belcredi 1812.

 Za tohoto majitele byl na jimramovském panství plnohodnotným poručníkem zámecký lékař Josef Schleiffer, který velkostatek spravoval až do zletilosti nového majitele hraběte Egberta Belcrediho r. 1838.

 Od roku 1848 přestal býti hraběcí rod Belcrediů vrchností jimramovskou. Práva vrchnostenská byla tohoto roku zrušena, proveden výkup pozemků,takže obyvatelé jsou od té doby skutečnými majiteli domů a statků svých.

O členech rodu Belcrediů, kteří se o český národ vůbec a o Jimramov zvlášť zasloužili viz kapitola o vynikajících rodácích a občanech jimramovských.

 Poněvadž po únorových událostech (1948) v republice československé se staly jak s rodem Belcrediů, tak i s bývalým panstvím jimramovským velké změny, myslím, že záhodno jest tyto děje zaznamenat.

 Rod hrabat Belcrediů, pocházející z Lombardie, stal se majitelem panství jimramovského r. 1778, kdy hraběnka Maria Theodora, roz. svob. paní z Freinfelsu, provdaná za hraběte Antonína z Belcrediů podědila panství po své tetě svob. paní z Valdorfu. O hraběti Antonínovi Belcredim píši na předešlých stranách této kroniky. Též o,jeho synu a nástupci Eduardovi.

 Hrabě Eduard měl tři syny a jednu dceru. Nejstarší syn, který se r. 1838 stal po něm majorátním pánem na svěřeném panství jimramovském, byl ještě velmi mlád, když zanedbané panství převzal. Při tvoření prvního rakouského parlamentu r. 1848 vzbudil velkou pozornost a částečně i nelibost (u šlechty) svými radikálně demokratickými projevy. (Byl ku př. proti utvoření volebních kurií a navrhoval rovné hlasovací právo - v r. 1848!). V pozdější době zúčastnil se při organizování různých hospodářských organizací (Zemědělská rada. Svaz.). V Jimramově postavil a dotoval r. 1888 na paměť své krásné manželky Christiany, rozené princezny Nosticové, ústav Christianeum, v němž byly zřízeny školy mateřská, žens. ruč. prací (pro odrostlé dívky), hudby a cizích jazyků. Ústav, který vedou školské sestry de Notre Dame, vykonal pro jimramovskou mládež za dobu svého 60ti letého trvání (1888 - 1948) bez ohledu na náboženské vyznání mnoho dobrého.

 Třetí syn Richard Belcredi byl právníkem a věnoval se dráze politické. byl místodržitelem království českého, potom ministrem a posléze ministerským předsedou. Měl velmi příznivé názory na státoprávní postavení národa českého, jehož byl rozhodným přítelem. Právě pro tyto názory byl r. 1866 odstraněn z úřadu ministerského předsedy.

 V Jimramově nebydlel maje dům v Gmundenu u Vídně.

 Dcera Eduarda - Almerie provdala se za knížete Thurn Taxise majitele panství dobrovického (u Ml. Boleslavi)) příznivce a přítele slavného hudebního skladatele českého Bedřicha Smetany. I ve svém vysokém stáří ráda vzpomínala na Jimramov a jezdila sem každoročně - obyčejně v zimě.

 Po smrti Egberta r. 1894 stal se majorátním pánem syn hr. Richarda JUDr Ludvík hr. Belcredi. Byl samotář a se zálibou se oddával studiu právnických knih, jichž znamenitá sbírka se v jeho velké knihovně nalézala. Daroval Jimramovu místo na stavbu měšťanské školy a i jinak na její stavbu přispěl. Zemřel r. 1915.

 Po něm byl krátkou dobu maj. pánem jeho nejstarší syn Egbert, kněz. Po smrti tohoto nastoupil druhý syn býv. důstojník rak. uher. armády Richard hr. Belcredi. Panství líšenské spravoval třetí syn Karel.

 Po roce 1918 při provádění pozemkové reformy byl od býv. panství jimramovského odtržen dvůr Pavlovice, který k němu patřil od r. 1340 (Artleb z Kunštátu). Dvůr koupilo družstvo.

 Richard Belcredi byl dobrým hospodářem. Obhospodařoval nejen výměru rolí svého statku, ale pronajal k tomu asi 250 mír pozemků od různých jimramovských domů, jejichž majitelé přestali hospodařit. Zmodernizoval a zmechanizoval zařízení statku. Jeho zásluhou bylo, že Jimramov byl za protektorátu ušetřen dodávání tíživých dodávek, neboť velkou jejich část dodal velkostatek. Deficit polního hospodářství hradily lesy.

 Za protektorátu byla celá rodina Belcrediů jednou ze dvou šlechtických rodin na Moravě, která se hlásila k národnosti české. Richard Belcredi měl proto i nepříjemnosti s Němci. Též byl vyšetřován pro přítomnost partyzánů ve svých lesích.

 Přesto byla po změně vlády v r. 1948 dána na návrh místního národního výboru na jeho velkostatek národní správa. MNV vyvíjel úsilí za příčinou rozparcelování velkostatku drobným zájemcům.

 V důsledku těchto událostí opustil počátkem května Richard Belcredi, poslední majitel panství jimramovského Jimramov a dosud se neví, kde se zdržuje.

 Dne 6. 5. 1948 vyslovila se komise ministerstva zemědělství proti parcelaci velkostatku a dne 3. 6. 1948 byl velkostatek i s lesy přes odpor MNV a AV převzat správou státních lesů. Národní správa zrušena.

 Dne 8. 5. odevzdán veřejnosti k užívání zámecký park. Před tím nařídila předsedkyně MNV Julie Železná odstranění starého mariánského obrazu z parku.

 Jmění uprchlého hr. Belcrediho bylo státem zabaveno. Jest to po 325 letech druhá konfiskace tohoto statku (1623 - v Dubský).

 Omnia tempus habent!                                                                                               ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOLY