Doslov

Léta Páně 1946 tj. druhý rok po osvobození národa českého z poroby německé - po zániku t. zv. Protektorátu - byl jsem ve schůzi místního národního výboru zvolen obecním kronikářem a archivářem. Prohlédnuv obecní kroniku vedenou od roku 1928 zjistil jsem, že v ní schází zápisy o nejstarších dějinách městečka Jimramova a že místy psána jest tendenčně pod vlivem náboženského, politického i osobního přesvědčení tehdejšího kronikáře. Proto rozhodl jsem se napsati celou kroniku znova s použitím nejlepších použitelných pramenů písemných, ústních a své vlastní paměti pokud sahá.
        

Při psaní této kroniky použil jsem již dříve vydaných spisů:
                     Frant. Still: Paměti městečka Jimramova,
                     Jan Karafiát: Paměti spisovatele Broučků.
         Velmi platnou pomůckou mi byla soukromá kronika vedená od 1. října 1859 do června 1917 sousedem zdejším Adolfem Ženatým, velmi podrobná.
                     Nejcennějším však pramenem zpráv pro tuto kroniku byl mi spis JuDr. Emila Čermáka, vedoucího státního zástupce v Brně, rodáka zdejšího, dosud tiskem nevydaný, velmi obsáhlý a vědecky cenný, nazvaný  "Kronika Zubří země", který každému, kdo by se chtěl seznámiti s dějinami Jimramova do podrobností, které mi v této kronice není možno pro jejich velký rozsah uvésti, vřele doporučuji.        

Velmi cenné zápisy našel jsem ve farní kronice katolické nazvané "Protocolum domesticum" vedené od r. 1796 administrátorem katolické fary Ondřejem Rohořkou, knězem řádu augustiniánů, který zdejší faru od roku 1796 až do r. 1808 administroval a velmi pozoruhodné zápisy, týkající se starobylého inventáře kostela a pronásledování tajných protestantů na zdejším panství, hlavně ve farnosti Krásenské, učinil.   Novější zápisy v jmenovaném Protocolu jsou od administrátora fary Fr. Mikana z roků 1887 - 1893 a nejnovější z farní kroniky psané farářem Kar. Válkou.
         Ve farní kronice evangelické ref. církve jsou pozoruhodné zápisy faráře Mat. Krčala (1784 - 1866), nejnovější od faráře Otty Proska (1933-46).
         Velká škoda jest, že kněží tak vynikající jako farář Jan Sychra, kanovník Msg. Jan Havránek, superintendent Josef Totušek neučinili zápisů ve farních kronikách.
         Také školní kroniky katolická od roku 1800 do r. 1868 a potom od roku 1884 dodnes vedená a evangelická od roku 1898 do roku 1922 (stará školní kronika se ztratila) poskytly cenná data pro tuto kroniku. Kromě těchto spisů použil jsem různých starých listin z archivu městského a zámeckého a soukromých zápisů svých předků.
        

Snažil jsem se podati v této kronice co možná nejjasnější obraz života našich předků i nynější doby. Nedomýšlím se však, že tato moje práce je dokonalá a proto prosím každého, kdo ji čísti bude aby fakta nesprávná, která by v ní našel, na pravou míru uvedl. Snažil jsem se vésti kroniku dle svého nejlepšího přesvědčení, pravdivě a nestranně a prosím svoje nástupce, aby tak i oni činili. 

V Jimramově v měs. únoru 1947 

Josef Pavelka 

ZPĚT NA VÝBĚR KAPITOLY